Taktyczny pocisk quasibalistyczny LORA. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

?Homar?: Rozszerzona oferta rakietowa Izraela dla Polski

Izraelskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe IMI Systems i IAI ogłosiły rozpoczęcie strategicznej współpracy, celem spełnienia warunków przetargu polskiego MON w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych ?Homar?. Izraelczycy oferują Polsce system Lynx z rakietami EXTRA (o zasięgu 150 km), Predator Hawk (300 km) i ? co jest nowością ? taktyczne pociski quasibalistyczne LORA (ponad 300 km).

Izraelskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe IMI Systems (wcześniej znane pod nazwą Israel Military Industries) ogłosiło rozpoczęcie strategicznej współpracy z innym krajowym wytwórcą uzbrojenia, IAI (Israel Aerospace Industries Ltd.), celem spełnienia warunków przetargu polskiego MON w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych ?Homar? (czytaj także: Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022).

Do wcześniej oferowanych rakiet EXTRA i Predator Hawk, produkowanych przez IMI Systems, wraz z modułową wieloprowadnicowej polową wyrzutnią rakietową Lynx, z oferty IAI dołączy taktyczny pocisk quasibalistyczny LORA. Ponadto, Lynx będzie zdolny do używania niekierowanych pocisków kal. 122 mm, obecnie stosowanych w systemie WR-40 Langusta Wojska Polskiego.

Avi Felder, prezes IMI Systems powiedział:

Współpraca między IMI i IAI wzmacnia naszą ofertę dla polskiego wojska. Przewaga oferty znajduje odzwierciedlenie, m.in. w zdolności technologicznej do opracowywania systemów dostosowanych do potrzeb klienta oraz zdolności przedsiębiorstwa do dostarczania nowoczesnych, wypróbowanych w warunkach bojowych systemów artyleryjskich.

Ważną cześć oferty Izraelczyków stanowi transfer technologii i know-how, który pozwoli spółkom Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. na uruchomienie samodzielnej produkcji zestawów Lynx, uczestnictwo w rozwoju nowych generacji systemu i innych rozwiązań pokrewnych, a także stworzenie w Polsce setek nowych miejsc pracy.

EXTRA (EXTended Range Artillery) to 306 mm amunicja o masie 430 kg (w tym 216 kg paliwa), zasięgu od 30 do 150 km i długości 4.429 mm. Głowica może być odłamkowo-burząca albo kasetowa o masie do 120 kg (60 kg ładunku kruszącego z 31 tys. wolframowych odłamków o średnicy 1 mm). Z kolei głowica penetracyjna może przebić 80 cm żelbetonu. Pocisk składa się z czterech części: część ogonowa z dyszą wylotową i czterema brzechwowymi trapezoidalnymi rozkładanymi stabilizatorami, napędowej z silnikiem, głowicy bojowej i nosowej z układem kierowania. Po odpaleniu i osiągnięciu apogeum toru lotu jego trajektoria ulega spłaszczeniu. Przednie powierzchnie sterowe unoszą dziób pocisku zmniejszając tym samym kąt natarcia i tym samym zwiększając zasięg przy zwiększeniu precyzji trafienia. Deklarowany CEP to 10 metrów. Lynx może przenosić 4 pociski w dwóch kontenerach po dwa. Został on ujawniony w 2005 roku.

Predator Hawk ma 5.400 mm długości oraz 370 mm średnicy. Głowica to 200 kg. Pocisk ma taki sam układ aerodynamiczny jak EXTRA. Lynx może obsługiwać dwa kontenery z dwoma pociskami każdy.

LORA (LOng Range Attack) jest taktycznym pociskiem quasibalistycznym do prowadzenie precyzyjnego ognia o zasięgu od 90 do ponad 300 km i dokładności (CEP) wynoszącej 10 metrów, izraelskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu MGM-140 ATacMS. System kierowania opiera się na nawigacji satelitarnej GPS i pozycjonowaniu inercyjnym. Jednostopniowa, zasilana paliwem stałym rakieta o długości 5,2 metra, średnicy 624 mm i masie całkowitej 1.600 kg (masa samej głowicy bojowej to 670 kg), powstała by penetrować silnie umocnione obiekty. Jeden, 16-tonowy transporter-wyrzutnia może przenosić cztery pociski LORA naraz. Rakieta została po raz pierwszy zaprezentowana w 2007 roku. Kąt rażenia pocisku to od 60 do 90 stopni. Typowy skład dywizjonu LORA to: stanowisko dowodzenia C3I, cztery transportery-wyrzutnie i cztery pojazdy transportowo-załadowcze. Z kolei bateria LORA to łącznie po szesnaście transporterów-wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych.

Źrodła:

ISBnews: Firma IMI Systems współpracuje z IAI, by rozszerzyć ofertę dla polskiego wojska

iai.co.il: LORA brochure

Czytaj także:

Polskie Kły IX ? Propozycja na Homara: Lynx

Polskie Kły VIII ? Propozycja na Homara: HIMARS

MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce

Proca Dawida gotowa do obrony Izraela? [WIDEO]

Izrael: System przeciwrakietowy Arrow-3 w służbie [WIDEO]

Azerbejdżan kupuje izraelskie systemy Iron Dome

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.