Trzy F-16A Królewskich Sił Powietrznych Jordanii (RJAF) oraz dwa F/A-18E Super Hornet Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy). / fot. flickr.

Indie nie chcą produkować amerykańskich myśliwców

Prezes państwowego przedsiębiorstwa Hindustan Aeronautics Limited (HAL), Suvarna Raju powiedział, że firma nie chce produkować amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon ani F/A-18E/F Super Hornet.

Suvarna Raju, prezes HAL. / Źródło: economictimes.indiatimes.com

Suvarna Raju, prezes HAL. / Źródło: economictimes.indiatimes.com

Suvarna Raju w wywiadzie opublikowanym w dniu 15 kwietnia br. dla anglojęzycznego dziennika The Economic Times, wydawanego w Indiach, stwierdził, że Hindustan Aeronautics Limited nie jest zainteresowane produkcją amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon ani F/A-18E/F Super Hornet:

Żaden z samolotów (F-16 i F/A-18E/F ? przyp. red.) nie mógł wygrać przetargu na Medium Multirole Combat Aircraft (MMRCA), więc tak naprawdę nie wiem. Nie jest to zbyt atrakcyjna oferta i szczerze nie wiem, na ile jest poważna.

Prezes HAL odniósł się tym samym do dwóch zapowiedzi ze strony amerykańskich gigantów zbrojeniowych. W dniu 16 października ubiegłego roku, prezes Boeinga, James McNerney zapowiedział, że jeśli Indyjskie Siły Powietrzne (IAF) zdecydują się na zakup myśliwców F/A-18E/F Super Hornet to firma z przyjemnością rozpocznie produkcję tych maszyn w Indiach (czytaj więcej: Produkcja myśliwców Super Hornet w Indiach?).

Z kolei w dniu 30 marca br. Randy Howard z Lockheed Martin zaoferował Indiom utworzenie linii produkcyjnej mi.n. myśliwców F-16 Fighting Falcon, pod warunkiem pozytywnych wyników amerykańsko-indyjskich rozmów w kwietniu tego samego roku (czytaj więcej: Myśliwce F-16 będą produkowane w Indiach?).

Według Raju, nie ma potrzeby zakupu zagranicznych samolotów, a lukę która powstała po odrzuceniu amerykańskiej oferty można załatać dzięki rodzimym LCA Tejas, których produkcję można przyspieszyć do z zapowiedzianych 16 do 25 maszyn rocznie. Pierwsze 20 maszyn ma zostać ukończone do 2018 roku. Prezes odniósł się także do postępów w programie Light Combat Helicopter (LCH), prototypowego demonstratora technologii mających zostać użytych przy budowie docelowego indyjskiego śmigłowca szturmowego. Pełna treść wywiadu tutaj: The Economic Times Defence: Local production of US F-16 & F/A-18 not attractive: HAL Chairman Suvarna Raju

Czytaj także:

Test indyjskiej rakiety balistycznej K-4

Indie kupią francuskie myśliwce Rafale

Indie zainteresowane zakupem dronów Avenger?

Indie zakupią systemy rakietowe S-400 Triumf?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.