Jean Restayn ?Czołgi II wojny światowej. Ilustrowana encyklopedia? – recenzja

?Czołgi II wojny światowej. Ilustrowana encyklopedia? to niezwykła publikacja ukazująca kilkaset szczegółowych rysunków, rzutów z profilu i trzech czwartych, pochodzących z obszernego zbioru prac ilustratora Jeana Restayna, wybitnego specjalisty od pancernych wozów bojowych.

?Czołgi II wojny światowej. Ilustrowana encyklopedia? to niezwykła publikacja ukazująca kilkaset szczegółowych rysunków, rzutów z profilu i trzech czwartych, pochodzących z obszernego zbioru prac ilustratora Jeana Restayna, wybitnego specjalisty od pancernych wozów bojowych. Przed omówieniem poszczególnych sylwetek czołgów, w krótkim wstępie autor ukazuje ogólną sytuacją jednostek pancernych trzech głównych uczestników walk frontu zachodniego.

Na łamach zaledwie 176 stronicowej lektury możemy zapoznać się z ponad 500 niezwykle szczegółowymi ilustracjami ukazującymi wozy pancerne używane przez Niemcy, Belgię, Bułgarię, Chiny, Chorwację, Stany Zjednoczone, Finlandię, Francję, Brytyjską Wspólnotę Narodów, Węgry, Włochy, Japonię, Rumunię, Słowację, Związek Sowiecki i oczywiście Polskę. Każdy z rozdziałów zawiera bardzo krótki wstęp oraz szereg ilustracji pojazdów pancernych ? obok każdego zawarta jest krótka notka na temat modelu i miejsca jego stacjonowania / szlaku bojowego.

Znajdują się tu takie konstrukcje jak słynne niemieckie Tygrysy i Pantery, sowieckie T-34 czy amerykańskie Shermany. Dodatkowym walorem poznawczym są również ilustracje niesłusznie zapomnianych, mało znanych czołgów francuskich oraz pancernych wozów bojowych używanych przez siły zbrojne państw biorących udział w tym największym konflikcie zbrojnym w nowożytnej historii świata. Na szczegółowo wykonanych ilustracjach widoczne są drobne elementy wyposażenia pojazdów, a także indywidualne oznakowania i znaki identyfikacyjne poszczególnych czołgów.

Jeśli chcecie sprawdzić przed zakupem, jak encyklopedia wygląda od środka, obejrzyjcie ten krótki film opublikowany przez wydawnictwo Vesper.

Moja opinia?

Nie jestem zagorzałym pasjonatem historii i sprzętu wojskowego okresu II wojny światowej ? znacznie bardziej interesują mnie czasy późniejszej zimnej wojny i te współczesne. Pomimo niewielkiego poziomu zainteresowania tym okresem, nie mogłem stłumić swojej ciekawości w kwestii naszej rodzimej i niemieckiej broni pancernej, szczególnie tej biorącej udział w kampanii wrześniowej.

Dzieło wybitnego ilustratora Jeana Restayna znacząco różni się od innych encyklopedii, z którymi miałem przyjemność się zapoznać. Urzeka mnie w nim zarówno jego prostota, jak i niezwykła szczegółowość przedstawionych ilustracji. Na lekturze ilustrowanej encyklopedii Jeana Restayna skorzystają głównie zainteresowani historią II wojny światowej, choć bardziej trafić ona może do serc pasjonatów broni pancernej. To właśnie te osoby powinny zapoznać się z tym jakże ciekawym dziełem.

Polecam serdecznie! 

Adrian Blicharz


Autor: Jean Restayn

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski

Tytuł: Czołgi II wojny światowej. Ilustrowana encyklopedia

Wydawnictwo: Vesper

Oprawa: twarda

ISBN:

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 176

>> Książkę można kupić u wydawcy <<<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.