Prototyp AgustaWestland AW609. / Źródło: Finmeccanica-AgustaWestland.

Katastrofa zmiennowirnikowca AgustaWestland AW609

W północnych Włoszech rozbił się prototyp zmiennowirnikowca AgustaWestland AW609. Obaj piloci zginęli na miejscu.

Producent maszyn, Finmeccanica-AgustaWestland, potwierdził doniesienia włoskich mediów o katastrofie zmiennowirnikowca AW609 w piątek rano, 30 października br., w pobliżu miejscowości Santhi? (Santa Agata), w regionie Piemont, w prowincji Vercelli.

Dane ze strony internetowej www.flightradar24.com, która pozwala na śledzenie lotu cywilnych maszyn powietrznych sugerują, że AgustaWestland AW609 (rejestracja: N609AG) wystartował o 10:33 rano czasu miejscowego (GMT+1) i pozostawał w powietrzu przez 10 minut. Później nastąpiła katastrofa, w wyniku której śmierć ponieśli obaj członkowie załogi.

Włoska agencja badań wypadków lotniczych ANSV (Agenzia Nazionale per la Sicurezza del Volo) wysłała na miejsce wypadku ekipę dochodzeniową. Rozbita maszyna była jednym z dwóch istniejących prototypów (drugi obecnie znajduje się w Arlington, w Teksasie ? przyp. red.).

AgustaWestland AW609 jest pierwszym, przeznaczonym na rynek cywilny zmiennowirnikowcem, czyli statkiem powietrznym zdolnym do wykonywania pionowych startów i lądowań (VTOL; vertical take-off and landing) podobnie jak to czynią śmigłowce oraz lotów poziomych z prędkościami charakterystycznymi dla samolotów. Obecnie, tylko Bell-Boeing V-22 Osprey (czytaj także: Ospreye dla Japonii), który jest maszyną wojskową, został wdrożony do produkcji seryjnej. Amerykanie pracują również nad jego następcą, Bell V-280 Valor (czytaj także: Pierwszy kadłub dla V-280 Valor ukończony).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.