Moment wystrzelenia pocisku manewrującego Nirbhay z moblinej wyrzutni. / Źródło: DRDO.

Kolejny test indyjskiego pocisku cruise Nirbhay

Z poligonu rakietowego Chandipur, na wschodzie Indii, wystrzelono pocisk manewrujący dalekiego zasięgu Nirbhay, zdolny do przenoszenia głowicy termonuklearnej. Testu nie można uznać do końca za udany, gdyż pocisk minął swój cel.

Rządowa agencja badań i rozwoju technologii wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation), odpowiedzialna za testy pocisków Nirbhay przekazała informację, że udane wystrzelenie rakiety nastąpiło w dniu 16 października br., o godz. 11:38 czasu lokalnego (GMT+5:30) z poligonu rakietowego Chandipur Integrated Test Range (ITR) w dystrykcie Balasore we wschodnioindyjskim stanie Orisa. Po 11 minutach lotu pocisk minął swój cel i po przeleceniu 128 kilometrów runął do wód Zatoki Bengalskiej.

Pierwszy test pocisku manewrującego Nirbhay nastąpił w dniu 12 marca 2013 roku. Także zakończył się niepowodzeniem po 20 minutach lotu. Drugi z kolei test nastąpił w dniu 17 października 2014 roku. Tym razem był udany, pocisk osiągnął cel oraz wszystkie zamierzone parametry lotu (pułap, przebyty dystans oraz prędkość przelotową).

Nirbhay w czasie przygotowań do testu. / Źródło: DRDO.

Nirbhay w czasie przygotowań do testu. / Źródło: DRDO.

Pocisk manewrujący Nirbhay ma 6 metrów długości, 0,5 metra średnicy, a masa startowa jest oceniana na 1.500-1.600 kilogramów. Może przenieść głowicę bojową o masie 450 kg: konwencjonalną odłamkowo-burzącą (HE; high explosive) lub kasetową albo termonuklearną o mocy 12 kT na maksymalną odległość 800-1.000 kilometrów z prędkością 0,8 Macha.

Nirbhay został zaprojektowany jako odpowiednik amerykańskiego pocisku cruise BGM/UGM/RGM-109 Tomahawk oraz rosyjskiego z rodziny Kalibr (Klub-N), którego wersję 3M-14E do zwalczania celów lądowych, użyto w niedawnym ataku rakietowym na pozycje ISIS w Syrii (czytaj więcej: Rosyjski atak rakietowy na ISIS).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.