RBS 70 (Łotewskie Ministerstwo Obrony)

Łotwa kupuje wyposażenie do zestawów RBS 70

Łotewskie Ministerstwo Obrony złożyło zamówienie na wyposażenie do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Saab RBS 70.

Łotwa już od 2004 roku jest użytkownikiem przenośnych przeciwlotniczych systemów rakietowych (MANPAD) Saab RBS 70. Zamówienie na rakiety jest częścią długoterminowego planu Łotwy do zwiększenia możliwości w zakresie obrony powietrznej. Kontrakt, którego dostawy będą odbywać się w latach 2015 – 2016, obejmuje dostawę rakiet, szkolenia i związanych z nimi urządzeń. Kontrakt zawiera także opcję na dostawę dodatkowych zamówień.

Łotewski Minister Obrony, Raimonds Bergmanis, stwierdził po podpisaniu umowy, że:

?Obrona antyrakietowa jest jednym z naszych głównych i strategicznym priorytetem w celu wzmocnienie obronności i bezpieczeństwa Łotwy. Porozumienie pomiędzy Saab i Ministerstwem Obrony Republiki Łotewskiej zademonstruje doskonałą współpracę pomiędzy Szwecją a Łotwą, która buduje zaufanie i pewność w zakresie bezpieczeństwa w regionie. Szwecja jest bardzo dobrym partnerem w dziedzinie obrony przeciwrakietowej, a nasza współpraca ma długą historię. To bardzo symboliczne, ponieważ rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy Łotwa przystąpiła do NATO, a na podstawie tej współpracy wyszkoliliśmy wielu łotewskich żołnierzy” – mówi Raimonds Bergmanis, łotewski minister obrony.

Portfoio, jakim dysponuje Saab w zakresie naziemnych przeciwlotniczych systemów rakietowych krótkiego zasięgu (włączając w to RBS 70 ? przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy naprowadzany w wiązce lasera i jego ulepszoną wersję, czyli RBS 70 NG) jest dość imponujące. Przenośny system przeciwlotniczy system rakietowy RBS 70 ma imponującą historię sprzedaży, albowiem wyprodukowano ponad 1600 wyrzutni i ponad 17000 pocisków, które dostarczono do 19 krajów.

?Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Łotwa zdecydowała się złożyć kolejne zamówienia na pociski rakietowe RBS 70. To pokazuje zaufanie Łotwy do systemu RBS 70, a także wysoką jakość naszych możliwości produkcyjnych i pomocniczych. RBS 70 to nowoczesny system o długiej żywotności. Widzimy, że coraz większa liczba klientów wykorzystuje jego elastyczną konstrukcję, która pozwala na ciągłe modernizowanie zestawów i dostosowanie ich do zmieniających się potrzeb,? mówi Anna Fröjd, przedstawiciel Saab.

Przenośny przeciwlotniczy system rakietowy RBS 70 posiada efektywny zasięg na odległości od 200 do 8000 metrów na wysokości do 5000 metrów. Operator naprowadza pocisk na cel dzięki zintegrowanej kamerze termowizyjnej wysokiej rozdzielczości z możliwością obserwowania celów w warunkach nocnych. System może być używany w trybie autonomicznym albo na pojeździe, wspierając jednostki mobilne, lub jako zintegrowany VSHORADS w systemie C2 w połączeniu z innymi wyrzutniami.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.