Szkoła policyjna, Kweta, Beludżystan. / fot. balochistanpolice.gov.pk

Pakistan: Atak na szkołę policyjną w Beludżystanie

W nocy z 24 na 25 października br. pięciu lub sześciu terrorystów wdarło się do koszar szkoły policyjnej w pobliżu miasta Kweta, stolicy pakistańskiej prowincji Beludżystan. Według najnowszych raportów zginęło 59 osób, a 140 zostało rannych.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Mir Sarfraz Bugti, minister spraw wewnętrznych Beludżystanu poinformował, że pięciu lub sześciu napastników zaatakowało szkołę policyjną, leżącą 20 km na wschód od stolicy prowincji, gdzie znajdowało się w tym czasie około 700 rekrutów i kadetów w wieku od 15 do 25 lat. Terroryści zaatakowali swoje ofiary w czasie snu około godz. 23:10 czasu lokalnego (GMT+5). Dwóch z nich wysadziło się w powietrze, inni zaczęli strzelać z kałasznikowów, biorąc także zakładników. Po pięciu godzinach do szturmu przystąpiła Grupa Służb Specjalnych (Special Services Group; SSG), znana też jako Czarne Bociany i jeden z napastników został zastrzelony, lecz trzch zbiegło.

Według najnowszych raportów, w zamachu zginęło 59 osób, a 140 zostało rannych, w tym oficer sił zbrojnych w stopniu kapitana. Gen. mjr Sher Afgan, dowódca Korpusu Pogranicza (Frontier Corps), twierdzi, że za atak odpowiada odłam terrorystycznej organizacji zbrojnej Laszkar-e-Dżangwi o nazwie Al-Alimi. Warto zauważyć, że organizacja ta mogła być zamieszana zamieszana w zamordowanie w lutym 2009 roku polskiego geologa Piotra Stańczaka, porwanego przez talibów.

Atak na koszary szkoły policyjnej w Kweta był jednym z najbardziej krwawych ataków terrorystycznych w Pakistanie w tym roku (wcześniejsze ataki na te koszary miały miejsce w 2006 i 2008 roku). Ostatni, równie brutalny zamach w tym kraju miał miejsce w dniu 27 marca br. w czasie obchodów Świąt Wielkanocnych. W rejonie parkingu przed Parkiem Gulshan-e-Iqbal w Lahore (Pendżab) doszło do samobójczego zamachu bombowego, w wyniku którego zginęło co najmniej 70 osób, a ponad 300 zostało rannych (czytaj więcej: Samobójczy zamach na chrześcijan w Pakistanie).

Czytaj także:

Wymiana ognia na granicy pakistańsko-indyjskiej

Krwawy atak na indyjską bazę wojskową w Kaszmirze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.