fot. AFP / Arif Ali.

Samobójczy zamach na chrześcijan w Pakistanie

Zamachowiec-samobójca zdetonował się w parku miejskim w pakistańskim Lahore w czasie obchodów Świąt Wielkanocnych. Zginęło co najmniej 70 osób, a ponad 300 zostało rannych. Większość poszkodowanych to kobiety i dzieci.

W dniu 27 marca br. w czasie obchodów Świąt Wielkanocnych w rejonie parkingu przed Parkiem Gulshan-e-Iqbal w Lahore (Pendżab) doszło do samobójczego zamachu terrorystycznego. W wyniku detonacji zginęło co najmniej 70 osób, a ponad 300 zostało rannych. Większość poszkodowanych to kobiety i dzieci, gdyż zamachowiec zdetonował się niedaleko dziecięcych huśtawek, a park wypełniony był świętującymi chrześcijanami.

Do ataku przyznali się pakistańscy Talibowie z ugrupowania Jamaat-ul-Ahrar (Żołnierze Allaha) ustami swojego rzecznika, Ehsanullaha Ehsana:

Celowaliśmy w chrześcijan. Chcieliśmy wysłać wiadomość premierowi Nawazowi Sharifowi, że wkroczyliśmy do Lahore. Może robić co chce, ale nie jest w stanie nas powstrzymać. Nasi zamachowcy samobójcy będą kontynuować takie ataki.

W dniu 22 września 2013 r. miał miejsce samobójczy zamach terrorystyczny na kościół w Peszawarze, w którego wyniku zginęło 89 osób. Chrześcijanie należą do grup religijnych prześladowanych w Pakistanie. Jak podaje organizacja Open Doors, pomagająca prześladowanym:

Na całym świecie wzrosły prześladowania chrześcijan. W okresie od 1 listopada 2012 do 31 października 2013 r. do największych prześladowań chrześcijan dochodziło w Korei Północnej, Afganistanie, na Malediwach, w Somalii i Arabii Saudyjskiej. Bardzo zła jest sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej, Syrii, Pakistanie, Egipcie i Iraku.

Władze w Pakistanie zaostrzyły w ostatnich latach kary za tzw. bluźnierstwo przeciwko Mahometowi i za obrazę Koranu. Do tej pory za to przestępstwo można było dostać dożywocie, teraz ma to być wyłącznie kara śmierci. Wyrok ten wzbudził duże obawy wśród mniejszości religijnych zamieszkujących Pakistan.

Chrześcijanie są drugą co do wielkości religijną mniejszością w Pakistanie, zaraz po wyznawcach hinduizmu. Całkowita liczba chrześcijan to około 4,5 mln (dane na 2010 rok), co stanowi 2,45% mieszkańców tego kraju. Jedna trzecia z nich należy do Kościoła katolickiego, reszta to głównie protestanci.

Czytaj także:

Udaremniono kolejny zamach terrorystyczny we Francji

Trzy eksplozje na lotnisku i w metrze w Brukseli

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.