Abdul Fattah al-Sisi /Fot. Kremlin.ru na licencji CC BY 4.0 via Wikimedia Commons.

Stan wyjątkowy w Egipcie w reakcji na zamachy terrorystyczne

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiedział wprowadzenie stanu wyjątkowego – potrwa on trzy miesiące. Decyzję o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego na terenie całego kraju podjęto w reakcji na przeprowadzone w ostatnim czasie krwawe zamachy terrorystyczne w kościołach koptyjskich w Tancie i Aleksandrii. 

Prezydent Arabskiej Republiki Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zapowiedział wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie całego kraju – potrwa on trzy miesiące. Decyzję o wprowadzeniu w życie tak poważnego kroku, podjęto w reakcji na przeprowadzone w ostatnim czasie krwawe zamachy terrorystyczne w kościołach koptyjskich w Tancie i Aleksandrii.

Jak podaje m.in. BBC News stan wyjątkowy wprowadzony zostanie w ogniu krytyki organizacji trudniących się się ochroną praw człowieka. Obserwatorzy stwierdzają, że uprawnienia nadane służbom – takie jak możliwość dokonywania zatrzymań i przeszukiwania domów bez nakazów sądowych czy m.in. kontroli prywatnej komunikacji – w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego,  mogą zostać przez nie nadużyte.

Przypominamy, że do zamachów terrorystycznych w kościołach koptyjskich doszło w Niedzielę Palmową w dniu 9 kwietnia br. w Tancie i Aleksandrii. Odpowiedzialność za organizację ataków – które zostały zrealizowane w odstępie zaledwie kilku godzin – wzięło na siebie tzw. Państwo Islamskie (ISIS), jednocześnie zapowiadając dalsze zamachy terrorystyczne. Zamachy terrorystyczne zostały przeprowadzone na kilka tygodni przed planowaną wizytą papieża Franciszka, którego celem wizyty miało być wsparcie mniejszości chreśchijan (około 10% całej populacji Egiptu – przyp.red.), która od dawna skarżyła się na bierność władz w Kairze w zapewnieniu im bezpieczeństwa.

W wyniku krwawych ataków na ośrodki sakralne w  Egipcie zginęły co najmniej 44 osoby, a ponad 100 zostało rannych. Wkrótce po zamachach prezydent stwierdził, że wojna z dzihadystami będzie ?długa i bolesna? i ogłosił decyzję o rozmieszczeniu na terenie całego kraju oddziałów egipskiej armii, których zadaniem będzie wspieranie działań sił policji w zabezpieczaniu

?Seria różnych kroków zostanie podjęta, z których najważniejsze będzie ogłoszenie stanu wyjątkowego na trzy miesiące, po powzięciu kroków prawnych i konstytucyjnych? – powiedział prezydent Abd el-Fatah es-Sisi w transmitowanym na antenie państwowej telewizji specjalnym orędziu do narodu. Wcześniej odbyło się zwołane w trybie pilnym posiedzenie Rady Obrony Narodowej. W czasie swojego przemówienia, prezydent Egiptu ogłosił również powołanie do życia nowej instytucji – Najwyższej Rady do Walki z Terroryzmem i Ekstremizmem.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującą konstytucją Arabskiej Republiki Egiptu, władze musza uzyskać zgodę parlamentu – w ciągu siedmiu dni – celem wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie kraju. Uzyskanie zgody na wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie powinno być problemem albowiem obecnie urzędujący na stanowisku prezydenta Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi cieszy się poparciem większości parlamentarnej.

Źródło: Al-Dżazira | BBC News

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.