Fot. Twitter.

Rosja: Zamach bombowy w petersburskim metrze

W poniedziałek, 3 kwietnia br. pomiędzy stacjami metra Plac Sienny i Instytut Technologiczny w Sankt Petersburgu doszło do eksplozji ładunku wybuchowego w wagonie kolejki. Co najmniej 10 osób zginęło, a 47 zostało rannych, a wśród ofiar są dzieci.

Miejsce zamachu. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Jak poinformowały największe rosyjskie agencje prasowe: TASS, Interfax i RIA Novosti, w wyniku detonacji niezidentyfikowanego urządzenia o ekwiwalencie mocy ocenianej na 200-300 gramów TNT o godz. 14:40 czasu lokalnego (GMT+3), w poniedziałek, 3 kwietnia br. w kolejce metra w Sankt Petersburgu, zginęło co najmniej 10 osób, a ponad 47 zostało rannych (z czego 6 w ciężkim stanie). Choć początkowo, informowano o podobnej liczbie zabitych, a sekretarz mera Sankt Petersburga podawał, że rannych jest około 50 osób, w tym dzieci, to później bilans zmniejszono do 9 zabitych i ponad 20 rannych. Potem liczbę ofiar i poszkodowanych potwierdziła minister ochrony zdrowia FR, Weronika Skworcowa.

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK) Rosji poinformował, że do zamachu doszło na linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej, pomiędzy stacjami: Plac Sienny (Siennaja Płoszczad´) i Instytut Technologiczny (Tiechnołogiczeskij Institut). Na miejsce zdarzenia wysłano pirotechników, straż pożarną oraz 41 karetek pogotowia i śmigłowce ratunkowe.

Władze miasta ewakuowały i zamknęły na początku osiem stacji metra, a później także wszystkie pozostałe. Prezydent Władimir Putin, który przebywał w mieście wraz z prezydentem Białorusi, Alaksandrem Łukaszenką, przesłał rodzinom ofiar kondolencje i zasugerował o ?terrorystycznym lub kryminalnym źródle zdarzenia? oraz wezwał w trybie nadzwyczajnym dyrektora FSB, Aleksandra Bortnikowa. Prezydent Rosji wezwał władze miejskie do podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia pomocy dla rodzin zabitych i rannych w metrze. Białoruski prezydent złożył na ręce swojego rosyjskiego odpowiednika kondolencje.

Tymczasem przewodniczący komitetu Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) ds. obrony i bezpieczeństwa, Wiktor Ozierow nazwał później zdarzenie ?atakiem terrorystycznym?. Kondolencje rodzinom ofiar zamachu przesłał także premier, Dmitrij Miedwiediew.

Lokalne media doniosły także o wykryciu kolejnego ładunku wybuchowego w metrze, a władze miejskie zapowiedziały zwiększenie środków bezpieczeństwa, w tym w porcie lotniczym Petersburg-Pułkowo. W związku z zamknięciem metra, zwiększono liczbę autobusów miejskich, którymi jazda odbywa się za darmo.

Zdjęcie odnalezionego ładunku na stacji na stacji plac Powstania:

Mer Moskwy Siergiej Sobianin polecił policji oraz jednostkom Rosgwardii (Gwardii Narodowej FR) wzmocnienie środków bezpieczeństwa w metrze oraz w centralnej magistrali kolejowej. Później NAK poinformował o „odnalezieniu i szybkim zneutralizowaniu” następnego ładunku wybuchowego w metrze petersburskim, na stacji Plac Powstania (Płoszczad´ Wosstanija; na linii Kirowsko-Wyborskiej).

Federalna Agencja Turystyki (Rostourism) poinformowała, że nie posiada informacji by wśród zabitych i rannych byli cudzoziemcy, lecz MSZ Armenii podało informację o śmierci obywateli tego kraju. Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacja) wysłała do wszystkich podlegających jej lotnisk i linii lotniczych, działających na terytorium Rosji, dyrektywę w sprawie uruchomienia dodatkowych środków bezpieczeństwa dla transportu lotniczego. Wzmożone środki bezpieczeństwa ogłoszono także w kolejkach metra poza granicami Rosji: w kazachskim Ałmaty, a także Mińsku, Stambule oraz na Ukrainie: w Kijowie, Dnieprze i Charkowie.

W późnych godzinach popołudniowych, Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oficjalnie zakwalifikował wybuch w metrze jako „akt terrorystyczny”. Decyzją mera Sankt Petersburga, Gieorgija Połtawczenki, we wtorek, 4 kwietnia br. rozpocznie się trzydniowa żałoba w mieście.

Agencje informacyjne opublikowały zdjęcie podejrzanego o podłożenie ładunku wybuchowego w metrze:

Kondolencje, złożone ofiarom zamachu nadeszły z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Moskwie, której pracownicy są ?w szoku?. Rzecznik Białego Domu Sean Spicer powiedział na konferencji prasowej, że prezydent Donald Trump został poinformowany o zamachu, a Departament Stanu USA wezwał obywateli amerykańskich do kontaktu ze swoimi bliskimi, przebywającymi w Sankt Petersburgu:

Wyrazy współczucia płyną także z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Indii, Gruzji, Malty, Azerbejdżanu, także Luksemburga, gdzie obradują ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, w imieniu których kondolencje złożyła szefowa unijnej dyplomacji, Federica Mogherini. Wyrazy współczucia i solidarność z Rosją nadeszły także od władz Syryjskiej Republiki Arabskiej. Według agencji prasowej SANA, MSZ tego kraju potępił zamach w petersburskim metrze. Pawło Klimkin, szef MSZ Ukrainy złożył kondolencje ofiarom zamachu i wysłał zapytanie do władz rosyjskich o informację na temat ewentualnych obywateli ukraińskich wśród poszkodowanych. Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg napisał na Twitterze:

W Internecie pojawiły się amatorskie nagrania wideo z miejsca zdarzenia:

Źródła:

tass.com: Explosion hits metro in Russia?s St. Petersburg, at least 10 feared dead ? source

russian.rt.com: ??? ?????? ? ????????????? ?????: ????????? ???????? ? ???????? ? ????????????

news.sky.com: Ten dead after St Petersburg metro blasts

Czytaj także:

Rosja: Gwardia Narodowa odparła atak czeczeńskich bojowników

Zamach terrorystyczny w Kazachstanie [WIDEO]

Dwie eksplozje i strzelanina w dzielnicy mieszkalnej Sankt Petersburga

Samobójczy zamach w rosyjskim Kraju Stawropolskim

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.