Sekretarz obrony USA Ashton Carter. (ASSOCIATED PRESS)

Pociski rakietowe SM-6 zatopią wrogie okręty

Flota okrętów wojennych US Navy wyposażonych w Systemy Walki AEGIS zyska nowe możliwości ofensywne. Już niedługo pociski SM-6 będą zdolne do zatapiania wrogich jednostek.

Przez lata wielu uważało, że amerykańskie okręty wojenne pozostają w tyle za swoimi odpowiednikami z Chińskiej Republiki Ludowej i Federacji Rosyjskiej w zakresie broni przeciw-okrętowej dalekiego zasięgu ? wszystko zmienił fakt ujawnienia nowej modyfikacji do produkowanych przez firmę Raytheon pocisków rakietowych SM-6.

Chciałbym dziś ogłosić nowe możliwości dla pocisków SM-6. Modyfikujemy SM-6, tak aby oprócz obrony przeciwrakietowej, mogły zatapiać wrogie okręty na morzu na bardzo dużym dystansie. ? powiedział Ashton Carter, amerykański sekretarz obrony w dniu 3 lutego br., podczas wizyty w bazie Naval Base San Diego (Kalifornia).

Powszechnie wiadomo, że pociski dalekiego zasięgu SM-6 mają niezwykłe możliwości obrony powietrznej i przeciwrakietowej, jednakże jest to pierwszy raz, kiedy Pentagon przyznał, że broń ta posiada także zdolności do atakowania celów powierzchniowych. Starsza wersja, o znacznie mniejszym zasięgu, czyli SM-2 także miała możliwości zwalczania celów na powierzchni, ale w porównaniu z pociskami SM-6 ich możliwości nie były tak daleko idące.

Jest to nowy tryb przeciw-okrętowy. To sprawia, że SM-6 to w zasadzie dwa w jednym: może eliminować zagrożenia powietrzne, a teraz także atakować i niszczyć wrogie okręty na dużym dystansie przy użyciu tego samego pocisku. To fantastyczna broń przeciwlotnicza ? bardzo zwrotna, wysoce aerodynamiczna i mogąca przechwytywać nadlatujące rakiety balistyczne oraz manewrujące, które próbują zaatakować nasze okręty. Może to zrobić w atmosferze, na bardzo niskiej wysokości. Jest to jedna z naszych najbardziej zaawansowanych i skutecznych broni. ? powiedział Carter.

Standard Missile-6, nazywany także RIM-174 Standard Extended Range Active Missile (ERAM) jest pociskiem rakietowym klasy woda-powietrze następnej generacji o przedłużonym zasięgu z rodziny Standard Missile. Program Sea-Based Terminal (SBT), w ramach którego powstał SM-6, ma za zadanie ochronę przed zagrożeniami balistycznymi w ich terminalnej fazie lotu oraz pociskami manewrującymi (cruise) jako część Systemu Walki AEGIS (AEGIS Combat System).

SM-6 / Źródło: Missile Defense Agency.

SM-6 / Źródło: Missile Defense Agency.

Czytaj także:

Udany test pocisku antyrakietowego SM-6

Modernizacji systemu AEGIS ciąg dalszy

Pierwsze zestrzelenie rakiety balistycznej przez US Navy na obcych wodach

Wielogłowicowy pojazd niszczący MOKV jednak powstanie?

Budowa bazy antyrakietowej w Redzikowie

Pierwsze SM-3 Block IIA dla Redzikowa

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.