Karabinek szturmowy wz. 96 Beryl. / fot. Fabryka Broni "Łucznik" Radom.

Ponad 26.000 Beryli dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę z Fabryką Broni „Łucznik” w Radomiu na dostawy dla Wojska Polskiego 26.021 karabinków szturmowych wz. 96 Beryl i wz. 96 Mini-Beryl.

W dniu 24 maja br. Inspektorat Uzbrojenia MON zawarł umowę z Fabryką Broni „Łucznik” w Radomiu na dostawę kolejnej partii broni dla Wojska Polskiego. Za kwotę 156.135.750 PLN, Wojsko Polskie otrzyma 17.621 sztuk 5,56 mm karabinków szturmowych wz. 96 Beryl i 8.400 sztuk 5,56 mm karabinków wz. 96 Mini-Beryl.

Umowa, którą podpisano w siedzibie Grupy PGZ Fabryka Broni „Łucznik” ? Radom, jest kolejnym tego typu kontraktem z Wojskiem Polskim i największym dla radomskiej fabryki od 2000 roku. „Łucznik” dostarczy zakontraktowaną broń w latach 2016-2019. Wojsko Polskie używa Beryli od 1998 roku w pododdziałach piechoty, wojskach desantowych oraz innych rodzajach sił zbrojnych.

Jak powiedział Edward Migal, Prezes Zarządu Fabryki Broni:

Niezmiernie cieszy fakt, że po raz kolejny polskie wojsko obdarzyło nas swoim zaufaniem. Umowa niesie za sobą wiele korzyści. Żołnierze dostają nowoczesny, niezawodny i, co ważne, w 100% polski sprzęt, a my ? Fabryka Broni ? dzięki tej współpracy pozyskujemy środki umożliwiające nam dalszy rozwój. Rozważając kontrakt pod kątem jego wartości, jest to największa umowa Fabryki od 2000 roku. Należy jednak pamiętać, że jest to współpraca wieloletnia i ilości karabinków w poszczególnych latach kształtują się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego czy lat wcześniejszych.

Z kolei wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Maciej Lew-Mirski, powiedział, że:

Podpisana umowa potwierdza możliwości Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie uzbrojenia polskiej armii w nowoczesny sprzęt. To kolejny sukces zarówno PGZ, jak i Fabryki Broni 'Łucznik’ ? Radom”.

Karabinek wz. 96 Mini-Beryl. / fot. Fabryka Broni "Łucznik" Radom.

Karabinek wz. 96 Mini-Beryl. / fot. Fabryka Broni „Łucznik” Radom.

Czytaj także:

Reprezentacyjne karabinki MSBS dla Wojska Polskiego

Polskie Beryle dostarczone dla Nigerii

Wojsko kupuje kolejne Beryle

Fabryka Broni Radom ?Łucznik? ? 90 lat tradycji ? zarys przedsiębiorstwa

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.