Szef Operacji Morskich US Navy, adm. John M. Richardson wezwał do zmiany założeń doktryny morskiej NATO w związku ze zwiększoną aktywnością Marynarki Wojennej Rosji (WMF).
Chief of Naval Operations (CNO), admirał John M. Richardson w czasie 10. Sympozjum Regionalnych Potęg Morskich (10th Regional Seapower Symposium; RSS) akwenów Morza Śródziemnego i Czarnego w dniu 22 listopada br. w Wenecji przedstawił swoje tezy, dotyczące tematyki spotkania, a więc Poprawy bezpieczeństwa morskiego w szerszym obszarze Morza Śródziemnego (Enhancing maritime security in the wider Mediterranean).
Według admirała istnieją trzy cele dla sił morskich we współczesnych obszarach morskich: promowanie i ochrona wolności mórz, bycie rzecznikiem i wykazywanie korzyści wynikających z przepisów międzynarodowego prawa i standardów oraz powstrzymanie konfliktów i wymuszeń.
Podkreślił także, że nowa doktryna morska Rosji ogłoszona pod koniec lipca br. przez prezydenta Władimira Putina odzwierciedla bardzo specyficzną politykę tego kraju stawiającą na utrzymywanie sił morskich na ryzykownych akwenach Morza Śródziemnego, a także Oceanu Atlantyckiego i północnej Europy. Dodał, że admirał Czirkow (Wiktor Wiktorowicz Czirkow, głównodowodzący rosyjskiej Marynarki Wojennej ? przyp. red.) powiedział niedawno, że w ciągu ostatniego roku liczba, jak i zasięg patroli prowadzonych przez rosyjskie okręty podwodne wzrosły o 50 procent. Jest to intensywność nie widziana od ponad dekady i wykazuje ciągłe tendencje wzrostowe, a poprawie uległa także sprawność działania rosyjskich marynarzy.
Richardson podkreślił, że nowe okręty podwodne Floty Czarnomorskiej, uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr (projektu 636 Warszawianka; w kodzie NATO: Improved Kilo, uzbrojone w różne warianty pocisków manewrujących z rodziny Kalibr: 3M-54 [w kodzie DIA/NATO: SS-N-27A Sizzler] o zasięgu 440?660 km czy 3M-14 [SS-N-30A Sizzler] o zasięgu 1.500?2.500 km; w czasie niedawnego ataku rakietowego na pozycje ISIS w Syrii użyto wariantu 3M-14T dla okrętów nawodnych ? przyp. red.) mają w swoim zasięgu połowę wschodniej Europy.
W związku z nowo zaistniałymi realiami, nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, admirał wezwał do zastanowienia się nad ewentualną zmianą doktryny morskiej Paktu Północnoatlantyckiego (ostatnia aktualizacja doktryny miała miejsce w 2011 roku ? przyp. red.).
Pełny tekst przemówienia adm. Richardsona w jęz. angielskim dostępny jest tutaj: CNO RSS Panel Speech.pdf