Artystyczna wizja wielozadaniowego myśliwca V generacji KF-X. / Źródło: Korea Aerospace Industries (KAI) Ltd.

Powstanie nowy zespół konstrukcyjny przy koreańskim myśliwcu 5. generacji

Korea Południowa planuje powołanie do końca br. nowego zespołu projektowego, który zajmie się zagrożonym programem myśliwca 5. generacji KF-X.

W środę, 28 października br., anonimowy urzędnik południowokoreańskiego Ministerstwa Obrony Narodowej powiedział, że:

Dla powodzenia projektu KF-X, który jest inwestowany z ogromnych funduszy i zrodził wiele kontrowersji rozwoju technologii, zespół projektowy zostanie ustalony pod skrzydła szefa agencji DAPA.

Nowy zespół będzie składał się z 80 osób, odpowiedzialnych za realizację programu Korean Fighter Experimental, który pozwoli na wyprodukowanie 120 myśliwców 5. generacji do 2025 roku. Szef zespołu zostanie wyłoniony w spoza kręgów rządowych poprzez publiczny konkurs.

Przedstawiciel koreańskiej agencji ds. zakupów wojskowych DAPA powiedział, że większość członków nowego zespołu będzie dyplomowanymi inżynierami, a powołanie go ma na celu zwiększenie przejrzystości i profesjonalizmu w realizacji projektu.

Do ogłoszenia tej informacji doszło po spotkaniu szefa agencji DAPA, Chang Myoung-jina z prezydent Republiki Korei, Park Geun-Hye we wtorek, 27 października br, podczas której padła deklaracja o wsparciu przez DAPA programu KF-X. Program jest obecnie realizowany przez wytwórnię lotniczą Korea Aerospace Industries (KAI) Ltd.

Pod koniec września br., informowaliśmy o zaistniałych problemach programu budowy południowokoreańskiego myśliwca 5. generacji, gdy okazało się, że Seul nie uzyska pomocy amerykańskiej w czterech kluczowych technologiach pochodzących z F-35 Lightning II (czytaj więcej: Program koreańskiego myśliwca V generacji KF-X zagrożony?).

Chang Myoung-jin po spotkaniu z panią prezydent, zadeklarował, że owe cztery technologie ? radiolokator z anteną fazowaną, czujnik termolokacyjny IRST (Infra-red search and track) umożliwiający przeszukiwanie przestrzeni i śledzenie celów, zasobnik celowniczy z wyposażeniem optoelektronicznym oraz układ zakłócający, działający w paśmie fal radiowych ? zostaną zaprojektowane i zbudowane w oparciu o lokalny przemysł oraz pomoc techniczną ze strony Wielkiej Brytanii, Izraela oraz Szwecji.

Czytaj także:

Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015

Seul pracuje nad nowym pociskiem balistycznym

Seul sformuje nową jednostkę wojsk specjalnych

Południowokoreańskie armatohaubice K9 dla Indii

Koreańczycy rozpoczną rozmieszczanie systemu Cheongung

KAI wyeksportuje 4 samoloty T-50TH do Tajlandii

Korea Południowa przetestowała rakietę balistyczną

Japonia i Korea Południowa prowadzą rozmowy dotyczące bezpieczeństwa

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.