Samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia Northrop Grumman E-8C JSTARS ze 116. Skrzydła Kontroli Powietrznej. / fot. USAF (domena publiczna).

USA: Samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia JSTARS dla Korei Płd.?

Południowokoreański dziennik The Dong-A Ilbo poinformował, że USA rozważają sprzedaż Korei Płd. samolotu rozpoznania pola walki i dowodzenia E-8C JSTARS, po tym jak Seul zgłosił chęć jego zakupu podczas spotkania konsultacyjnego z Amerykanami ws. bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim w ubiegłym miesiącu.

W dniu 3 listopada br. południowokoreański dziennik The Dong-A Ilbo poinformował, że Stany Zjednoczone rozważają sprzedaż Korei Południowej samolotu rozpoznania pola walki i dowodzenia Northrop Grumman E-8C JSTARS (Joint Surveillance Target Attack Radar System), po tym jak rząd w Seulu zgłosił oficjalnie chęć jego zakupu podczas spotkania konsultacyjnego z Amerykanami ws. bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim w ubiegłym miesiącu. Informacje dziennika potwierdziły źródła rządowe.

Oprócz tego, Seul jest zainteresowany zaawansowanymi technologiami oraz uzbrojeniem, co zostało potwierdzone przez ministra obrony Republiki Korei, Song Young-moo. Minister wskazał, że nowoczesne systemy oraz wzmocnienie obustronnej współpracy są niezbędne dla przeciwdziałania zagrożeniu nuklearnemu i rakietowemu ze strony reżimu komunistycznego Korei Północnej.

Jak podkreślają eksperci, JSTARS, czyli powietrzny system dowodzenia i kontroli mający możliwość prowadzenia obserwacji powierzchni ziemi, rozpoznania i wywiadu C2ISR (command and control, intelligence, surveillance, and reconnaissance) jest wspólnym projektem USAF, Gwardii Narodowej i US Army o znaczeniu strategicznym, dlatego nigdy nie był oferowany na eksport. Głównym elementem systemu jest radar obserwacji powierzchni ziemi AN/APY-7, którego antena ścianowa o długości 7,3 metra z elektronicznym sterowaniem wiązką została umieszczona w podczepionej pod kadłubem zmodyfikowanego samolotu Boeing 707-300 w owiewce o długości 12 metrów. W ubiegłym roku pojawiła się informacja o planach modernizacji wyposażenia samolotów, dzięki radarom z aktywnym skanowaniem fazowym (active electronically scanned array; AESA).

System JSTARS odegrał kluczową rolę m.in. podczas obu wojen w Zatoce Perskiej, a w Korei Południowej został po raz pierwszy rozmieszczony pod koniec listopada 2010 roku, bezpośrednio po ostrzelaniu przez artylerię lufową Armii Ludowej Korei Północnej południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong. Samolot o numerze bocznym 99-0006 ze 116. Skrzydła Kontroli Powietrznej (116th Air Control Wing; 116th CAW) lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Georgia został ostatnio trzykrotnie zauważony nad Koreą Płd., w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej (DMZ), w dniach 21 października, 31 października i 2 listopada br., dzięki temu, że miał włączony transponder w trybie mod S.

Warto zauważyć, że w zakresie zdolności wywiadowczych i rozpoznania strategicznego Korea Południowa powzięła kroki już wcześniej i w 2018 roku rozpoczną się dostawy czterech wysokościowych bezzałogowców dużej długotrwałości lotu (High-Altitude Long Endurance; HALE) typu RQ-4 Global Hawk, tak by osiągnęły wstępną gotowość operacyjną rok później. Z kolei w 2019 roku na orbitę okołoziemską zostanie wystrzelony pierwszy z pięciu satelitów rozpoznawczych.

Ewentualna sprzedaż samolotu systemu JSTARS do Korei Południowej mogłaby uzupełniać plany USAF dotyczące dokapitalizowania własnej floty tych maszyn. Decyzja powinna zapaść już teraz, co dalej z tym programem, ale najprawdopodobniej nie nastąpi to przed rokiem fiskalnym 2019. Program dokapitalizowania floty odnotowuje opóźnienia od dwóch lat (czytaj także: Kolejne opóźnienia następcy JSTARS), ale w dniu 1 sierpnia br. pojawiły się informacje, że koncern zbrojeniowy Northrop Grumman oraz USAF chcą opracować mapę drogową dla utrzymania szesnastu samolotów w służbie operacyjnej poprzez lata 30. XXI wieku.

Nie tylko JSTARS…

Sprawa samolotu JSTARS została ponownie podniesiona w czasie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Seulu w dniu 7 listopada br. W czasie rozmów z prezydentem Moon Jae-inem poruszono kwestię nie tylko ewentualnej sprzedaży samolotu systemu JSTARS, ale również pocisków rakietowych o większym zasięgu czy okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym, których kontrakty potencjalnie mogą być warte wiele miliardów USD.  Władze amerykańskie, nie ujawniły szczegółów rozmów, ale poinformowały, że są otwarte na tą ideę. Przypomnijmy, że w dniu 31 lipca br., po dwóch północnokoreańskich próbach rakietowych, minister obrony Song Young-moo oświadczył, że władze w Seulu rozważają pozyskanie dla swojej Marynarki Wojennej (ROK Navy) okrętu podwodnego o napędzie jądrowym (czytaj więcej: Atomowy okręt podwodny dla Korei Południowej?).

Ponadto, przywódcy obu państw zgodzili się na dalsze wzmacnianie wspólnej pozycji obronnej i zdolności militarnych państwa koreańskiego dzięki rozmieszczeniu strategicznych środków militarnych USA w Korei Południowej i wokół Półwyspu Koreańskiego niej na zasadzie rotacji. Przypomnijmy, że zapowiedzi w tej sprawie pojawiły się w dniu 27 września br. i w dniu 20 października ub. r. (czytaj więcej: USA rozmieszczą w Korei Płd. strategiczne środki odstraszania oraz: Amerykańskie bombowce strategiczne trafią do Korei Płd.?), lecz o ile w ubiegłym roku były to jedynie rozważania, to ponad miesiąc temu poinformowano o podjęciu decyzji w tej sprawie i planach rozpoczęcia jej wdrażania jeszcze w bieżącym roku.

Źródła:

english.donga.com: U.S. to consider sale of strategic surveillance aircraft to S. Korea

theaviationist.com: U.S. Consindering Sale Of E-8C JSTARS Surveillance Aircraft To South Korea

defensenews.com: Nuclear-powered subs, JSTARS make South Korea?s wish list

Czytaj także:

ADEX 2017: PZL SW-4 Solo w południowokoreańskim przetargu

Kolejna północnokoreańska rakieta balistyczna nad Japonią

Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę nuklearną

Północnokoreańska rakieta balistyczna przeleciała nad Japonią

Incydent z udziałem południowokoreańskiego samolotu ZOP

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.