Bombowiec strategiczny B-2A Spirit. / Wikimedia Commons.

Amerykańskie bombowce strategiczne trafią do Korei Płd.?

Władze w Seulu i Waszyngtonie rozważają możliwość stałego przebazowania bombowców strategicznych USAF do Korei Południowej, by uwiarygodnić w ten sposób amerykańską determinację w zagwarantowaniu bezpieczeństwa przed reżimem komunistycznym Kim Dzong Una.

Jak informuje południowokoreańska agencja Yonhap, w czasie rozmów szefów resortów obrony obu państw, Han Min-goo i Ashtona Cartera w Waszyngtonie w dniu 20 października br., poruszono kwestię stałego rozmieszczenia w Korei Południowej amerykańskich bombowców strategicznych, co miałoby uwiarygodnić determinację USA w zagwarantowaniu bezpieczeństwa przed reżimem komunistycznym Kim Dzong Una oraz być częścią tzw. ?rozszerzonego odstraszania? Stanów Zjednoczonych.

Han Min-goo powiedział po rozmowach, że rozmieszczenie takich maszyn jak B-2A Spirit, uzbrojonych w broń nuklearną, mogłoby znacząco zwiększyć możliwości amerykańskiego odstraszania wobec Korei Północnej:

Omówiliśmy wiele opcji, w tym stałe rozmieszczenie na zasadzie rotacji strategicznych zasobów USA. Przeprowadzimy dalszy przegląd opcji, w tym również tych. ? powiedział dziennikarzom południowokoreański minister obrony.

Ashton Carter stwierdził z kolei, że obie strony omówiły szereg sposobów, by rozszerzone środki odstraszania dodatkowo wzmocnić. Oba kraje potwierdziły także swoje zobowiązanie do bezzwłocznego rozmieszczenia systemów obrony antybalistycznej THAAD w Korei Płd., który nie będzie wymierzony w państwa trzecie, a tylko i wyłącznie w neutralizację północnokoreańskiego zagrożenia rakietowego (czytaj także: USA: System antybalistyczny THAAD trafi do Korei Płd. ?tak szybko, jak to możliwe?). Warto też zauważyć, że w czasie rozmów w Waszyngtonie, KRL-D przeprowadziła drugą nieudaną próbę rakiety balistycznej BM25 Musudan w ciągu niespełna tygodnia (czytaj więcej: Druga w ciągu tygodnia nieudana próba rakietowa KRL-D).

Do tej pory, Stany Zjednoczone ograniczały się tylko do pokazów siły z użyciem lotnictwa strategicznego, związanych z łamaniem przez reżim w Pjongjang rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących testów z bronią rakietową i nuklearną (czytaj także: B-1B Lancer: Pokaz amerykańskiej siły nad Koreą [WIDEO], Bombowce B-52H, B-1B i B-2A w powietrzu, czyli amerykańska demonstracja siły nad Pacyfikiem [WIDEO], Uzbrojony B-52H nad Koreą Południową [WIDEO]).

?Rozszerzone odstraszanie? oznacza użycie przez Stany Zjednoczone broni nuklearnej wobec Korei Północnej, jeśli ta zaatakuje sojuszników Waszyngtonu w regionie. Taki ?parasol nuklearny? USA zapewnia po wycofaniu swojej taktycznej broni jądrowej z Korei Południowej na początku lat 90. XX wieku. Co ciekawe, pomysł powrotu tejże broni pojawiał się kilkukrotnie, lecz spotykał się ze sprzeciwem części sił politycznych w samej Korei Płd., jak i wśród państw regionu, które chcą podtrzymania idei denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Źródło: english.yonhapnews.co.kr: S. Korea, U.S. to consider deploying U.S. strategic assets to deter N. Korea

Czytaj także:

Korea Północna grozi Wielkiej Brytanii

KRL-D: Nieudana próba rakiety balistycznej BM25 Musudan

Korea Płd. ?wymaże z mapy świata? Pjongjang w razie zagrożenia nuklearnego

Korea Południowa zwiększy budżet obronny

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.