Transporter-wyrzutnia północnokoreańskiej rakiety balistycznej pośredniego zasięgu BM25 Musudan w czasie defilady wojskowej w Pjongjang. / Fot. KCNA/EPA.

Druga w ciągu tygodnia nieudana próba rakietowa KRL-D

W czwartek, 20 października reżim komunistyczny Kim Dzong Una przeprowadził drugą nieudaną próbę rakiety balistycznej BM25 Musudan w ciągu niespełna tygodnia.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Około godz. 7:00 czasu lokalnego (GMT+8:30) z rejonu północnokoreańskiego miasta Kus?ng, leżącego w prowincji P?y?ngan Północny, nastąpił kolejny start rakiety balistycznej BM25 Musudan. Z dostępnych informacji wynika, że próba zakończyła się fiaskiem. Sztab Połączony Sił Zbrojnych Korei Południowej oświadczył:

Korea Południowa i USA wspólnie oceniły, że próba z rakietą Musudan wydaje się być prowokacją, mająca na celu ?odkupienie? niepowodzenia z 14 października. Wojsko zdecydowanie potępia kontynuację przez Koreę Północną nielegalnych prowokacji i jednocześnie jest przygotowane na kolejne.

Wcześniej tego samego dnia, oświadczenie w podobnym tonie wydało amerykańskie Dowództwo Strategiczne (United States Strategic Command; USSTRATCOM). MSZ Korei Płd. napisało na swojej stronie internetowej:

Ciągłe prowokacje zintensyfikują nie tylko trudności ekonomiczne i izolację Korei Północnej na arenie międzynarodowej, ale spowodują także kolejne sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ i jednostronne sankcje naszych sojuszników, przy jednoczesnym wzmocnieniu woli społeczności międzynarodowej na rzecz globalnej presji.

Wystrzelenie rakiety nastąpiło w kilka godzin po spotkaniu południowokoreańskich ministrów obrony i spraw zagranicznych, Han Min-goo i Yun Byung-se ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami, Ashtonem Carterem i Johnem Kerrym w Waszyngtonie. Podczas spotkania politycy porozumieli się, by powołać grupę konsultacyjną na wysokim szczeblu dla rozszerzenia amerykańskiego odstraszania, które miałoby skutkować atakiem nuklearnym USA na Koreę Północną, po ataku na któregoś z sojuszników Waszyngtonu w regionie. Eksperci uważają, że próba wystrzelenia rakiety BM25 Musudan była protestem reżimu komunistycznego na rozmowy w amerykańskiej stolicy.

Protest w stosunku do kolejnej w ciągu tygodnia próby rakietowej wyraziła także Japonia, składając skargę poprzez swoją ambasadę w Pekinie. Sześć dni wcześniej, reżim próbował wystrzelić identyczną rakietę balistyczną, lecz ta zakończyła się klęską (czytaj więcej: KRL-D: Nieudana próba rakiety balistycznej BM25 Musudan).

BM25 Musudan (zwana także Taepodong X, Nodong/Rodong-B i Mirim) jest rodzimą rakietą balistyczną pośredniego zasięgu (intermediate-range ballistic missile; IRBM), powstałą na bazie sowieckiej rakiety klasy woda-ziemia R-27 Zyb (w kodzie DIA/NATO: SS-N-6 Serb Mod. 1; indeks GRAU: 4K10) o zasięgu ocenianym na 2.500-3.000 kilometrów.

Źródło: NK?s IRBM launch fails again

Czytaj także:

USA wyślą lotniskowiec USS ?Ronald Reagan? do Korei Płd.

Korea Północna przeprowadziła piątą próbę nuklearną

KRL-D znowu odpaliła trzy rakiety balistyczne naraz

Korea Płn. pręży muskuły ? kolejny test rakietowy

Korea Płn. znów grozi Korei Płd. i USA

Korea Płn. oskarża USA o planowanie wyprzedzającego ataku nuklearnego

KRL-D symulowała atak nuklearny na południowokoreańskie porty i lotniska

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.