Fot. KCNA.

Korea Płn. pręży muskuły – kolejny test rakietowy

W odpowiedzi na amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe, w dniu 24 sierpnia br. Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną klasy woda-ziemia KN-11 z okrętu podwodnego typu Sinpo.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W kilka godzin po ostrzeżeniu o odpowiedzi na ćwiczenia wojskowe Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, z rejonu wybrzeża miasta portowego Sinpo, najprawdopodobniej z pokładu strategicznego okrętu podwodnego o tej samej nazwie. Rakieta balistyczna KN-11 klasy woda-ziemia (SLBM; Submarine-launched Ballistic Missile) przeleciała prawie 500 km (300 mil) i wpadła do wód Morza Japońskiego.

Amerykańskie Dowództwo Strategiczne (USSTRATCOM) poinformowało, że tor lotu rakiety aż do jej upadku był uważnie śledzony, a południowokoreański wywiad wojskowy twierdzi, że test pokazał postęp techniczny programu rakietowego KRL-D, choć wszystkie dane telemetryczne są wciąż analizowane.

KN-11, zwana też Bukkeukseong-1, przypominająca sowiecki R-27 Zyb (w kodzie DIA/NATO: SS-N-6 Serb Mod. 1; indeks GRAU: 4K10), ma zasięg oceniany na 2.400-3.000 kilometrów. Poprzednie testy tejże rakiety przeprowadzono w dniu 9 lipca br. (czytaj więcej: Kolejny test północnokoreańskiej rakiety balistycznej klasy woda-ziemia) oraz 23 kwietnia br. (czytaj więcej: KRL-D: Nieudany test rakiety balistycznej klasy woda-ziemia). Wg ekspertów oba testy były nieudane.

W poniedziałek, 22 sierpnia br. ruszyły amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Ulchi Freedom Guardian 2016, które potrwają do 2 września pod egidą Wojskowej Komisji Rozejmowej Dowództwa Narodów Zjednoczonych w Korei (United Nations Command, Military Armistice Commission, Korea; UNCMAC). W manewrach bierze udział ok. 25.000 żołnierzy amerykańskich.

W dniu 7 sierpnia br. reżim oskarżył USA o planowanie ataku nuklearnego w związku z rozmieszczeniem w bazie lotniczej Andersen na wyspie Guam bombowców strategicznych B-1B Lancer, które warto zauważyć nie przenoszą już 24 grawitacyjnych bomb jądrowych B61 i B83 od 1995 roku (czytaj więcej: Korea Płn. oskarża USA o planowanie wyprzedzającego ataku nuklearnego).

W ostatnim czasie reżim Kim Dzong Una przeprowadził szereg prób rakietowych, nie tylko z morza. W dniu 19 lipca br. wystrzelono trzy rakiety balistyczne krótkiego- i średniego zasięgu, co miało na celu symulację ataku nuklearnego na południowokoreańskie porty i lotniska (czytaj więcej: KRL-D symulowała atak nuklearny na południowokoreańskie porty i lotniska). W dniu 22 czerwca br. podjęto z kolei próbę wystrzelenia dwóch rakiet balistycznych pośredniego zasięgu (IRBM) BM25 Musudan (czytaj więcej: Podwójny test rakietowy Korei Północnej).

Czytaj także:

Korea Północna wystrzeliła rakiety

Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu

KRL-D ujawniła wideo ze startu rakiety balistycznej z okrętu podwodnego [WIDEO]

Dodatkowa wyrzutnia Patriot w Korei Południowej

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną spod wody

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.