Wyrzutnie rakiet baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot. / Wikimedia Commons

Dodatkowa wyrzutnia Patriot w Korei Południowej

Stany Zjednoczone zdecydowały o tymczasowym rozmieszczeniu dodatkowej wyrzutni rakiet Patriot w Korei Południowej w odpowiedzi na północnokoreańską próbę atomową i w związku z wystrzeleniem rakiety dalekiego zasięgu w ubiegłym tygodniu.

W międzyczasie, amerykańskie dowództwo w Korei Południowej ogłosiło, że bateria obrony przeciwlotniczej z Fort Bliss w Teksasie, przeprowadzała ćwiczenia zwalczania pocisków balistycznych z użyciem wyrzutni Patriot w bazie lotniczej Osan oddalonej o około 47 kilometrów od Seulu – stolicy Korei Południowej.

Rzecznik sił USA w Korei nie potwierdził, jak długo wyrzutnia rakiet Patriot z Teksasu pozostanie w Korei Południowej. W związku z ciągłym zagrożeniem ze strony północnokoreańskiego arsenału krótkiego zasięgu i rakiet średniego zasięgu Stany Zjednoczone rozlokowały już wcześniej w Korei Południowej system obrony rakietowej Patriot.

MIM-104 Patriot by Ralph1989

MIM-104 Patriot by Ralph1989

Korea Północna kontynuuje rozwój międzykontynentalnych pocisków balistycznych które prawdopodobnie byłyby w stanie dosięgnąć większości kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych – stwierdził Pentagon w nowym raporcie sporządzonym dla Kongresu w sprawie możliwości północnokoreańskiego reżimu.

Dodatkowo w dniu 14 lutego 2016 roku, południowokoreańska agencja prasowa Yonhap stwierdziła, że Korea Północna utworzyła nową jednostkę, której zadaniem będzie rozmieszczanie drogowych wyrzutni pocisków balistycznych (ICBM) KN-08. Istnienie mobilnych wyrzutni pocisków balistycznych KN-08 zostało ujawnione po raz pierwszy w kwietniu 2012 roku w trakcie parady wojskowej zorganizowanej z okazji 100. rocznicy urodzin Kim Ir Sena, założyciela Korei Północnej.

Wyrzutnie KN-08 mają zasięg 10.000 km (6.200 mil) i jak twierdzi Pentagon w raporcie dla Kongresu, jeśli wyrzutnie zostały prawidłowo opracowane i zbudowane, śledzenie pocisków byłby by znacznie utrudnione z uwagi na mobilność wyrzutni.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.