B-1B Lancer z 28. Skrzydła Bombowego w Ellsworth Air Force Base. (Wikimedia Commons)

Korea Płn. oskarża USA o planowanie wyprzedzającego ataku nuklearnego

Reżim Kim Dzong Una oskarżył Waszyngton o planowanie wyprzedzającego ataku nuklearnego w związku z rozmieszczeniem bombowców strategicznych B-1B Lancer na wyspie Guam.

W dniu 6 sierpnia br. Korea Północna oskarżyła Stany Zjednoczone o planowanie wyprzedzającego ataku nuklearnego w związku z rozmieszczeniem, pierwszy raz od 10 lat, bombowców strategicznych B-1B Lancer na wyspie Guam.

Zgodnie z oświadczeniem północnokoreańskiej agencji informacyjnej KCNA, Stany Zjednoczone coraz bardziej dążą do obalenia rządu KRL-D, mobilizując do tego swoje siły nuklearne. Skomentowano w ten sposób decyzję o rozmieszczeniu Lancerów na Guam. Zagrożono również fizycznymi działaniami w związku z planami rozmieszczenia systemów przeciwrakietowych THAAD (Terminal High Altitude Area Defense System) w Korei Południowej (czytaj więcej: USA rozmieści systemy THAAD w Korei Płd. oraz: Wybrano lokalizację dla baterii THAAD w Korei Płd.). THAAD ma wzmocnić zdolności obronne południowego sąsiada reżimu Kim Dzong Una przed ewentualnym atakiem rakietowym

Decyzja o wysłaniu maszyn bombowych na amerykańskie terytorium nieinkorporowane, leżące w południowej części archipelagu Marianów (Mikronezja), zapadła w dniu 28 lipca br. Bombowce wraz z 300-osobowym personelem naziemnym i pochodzące z 28. Skrzydła Bombowego (28th Bomb Wing; 28 BW) z bazy lotniczej Ellsworth (Dakota Południowa) miały dotrzeć na wyspę właśnie w dniu 6 sierpnia. B-1B ostatni raz opuściły Guam w kwietniu 2006 roku. Zgodnie z oświadczeniem USAF, zastąpią stacjonujące tam bombowce strategiczne B-52H Stratofortress z 5. Skrzydła Bombowego (5th Bomb Wing; 5 BW), pochodzące z bazy lotniczej Minot (Dakota Północna).

Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Warto zauważyć, że wbrew oskarżeniom reżimu komunistycznego, bombowce B-1B zostały pozbawione możliwości przenoszenia 24 grawitacyjnych bomb jądrowych B61 i B83 w 1995 roku poprzez usunięcie zaczepów w komorach bombowych dla tego uzbrojenia oraz oprogramowania odpowiadającego za ich użycie. Broń jądrową przenoszą za to B-52H, które zostały z Guam wycofane, choć część maszyn zostanie również pozbawiona tych zdolności (czytaj więcej: Część floty B-52H bez broni nuklearnej).

Tymczasem, w dniu 4 sierpnia br. w południowokoreańskiej bazie lotniczej Osan (K-55) wylądowało 12 amerykańskich myśliwców F-16 Fighting Falcon ze 169. Skrzydła Myśliwskiego z bazy McEntire lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Południowa Karolina (czytaj więcej: Dwanaście amerykańskich F-16 rozmieszczono w Korei Płd.). Rozmieszczenie nastąpiło po niedawnych symulacjach ataku nuklearnego Pjongjangu na Koreę Płd. (czytaj więcej: KRL-D symulowała atak nuklearny na południowokoreańskie porty i lotniska).

W marcu br. informowaliśmy, że trwają rozmowy Amerykanów z rządem w Canberze nt. stacjonowania w Australii bombowców B-1B wraz z powietrznymi tankowcami (czytaj więcej: Amerykańskie bombowce B-1B Lancer będą stacjonować w Australii?). Natomiast w dniu 18 maja br. w bazie Andersen doszło do katastrofy B-52H, w wyniku której nikt z członków załogi nie odniósł obrażeń (czytaj więcej: Katastrofa B-52H Stratofortress na wyspie Guam).

Czytaj także:

Korea Płn. opublikowała propagandowy film z atakiem nuklearnym na USA [WIDEO]

Kim Dzong Un: Zminiaturyzowaliśmy głowice nuklearne do rakiet balistycznych

POLAR ROAR: Pięć amerykańskich bombowców strategicznych w powietrzu

Bombowce B-52H Stratofortress przebazowane do Wielkiej Brytanii

Trzy bombowce strategiczne B-52H nad Norwegią

Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit na Oceanie Indyjskim

Dwa bombowce strategiczne B-52H wylądowały w Katarze [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.