B-52 lecący nad oceanem / Źródło: Wikipedia.pl

Katastrofa B-52H Stratofortress na wyspie Guam

Amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu B-52H Stratofortress rozbił się chwilę po starcie (około godziny 8:30 czasu lokalnego) w bazie lotniczej Andersen na wyspie Guam podczas rutynowej misji treningowej. Wszyscy członkowie załogi bezpiecznie opuścili pokład samolotu i nie odnieśli obrażeń.

Dym nad amerykańską baza na wyspie Guam. Źródło: Rick Cruz/PDN

Dym nad amerykańską baza na wyspie Guam. Źródło: Rick Cruz/PDN

B-52H, który rozbił się w bazie lotniczej Andersen na wyspie Guam, pochodził z bazy lotniczej Minot w Dakocie Północnej i przebywał tam w ramach misji ?ciągłej obecności? na Pacyfiku. Gdy doszło do katastrofy maszyna prowadziła właśnie rutynową misję treningową. Według rzecznika bazy, wszyscy członkowie załogi maszyny (to lotnicy z 69. Ekspedycyjnej Eskadry Bombowej) bezpiecznie opuścili pokład samolotu i nie odnieśli obrażeń – ich życiu lub zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zaraz po katastrofie na miejsce przybyły lokalne służby ratunkowe ? jednostki straży pożarnej Guam dojechały na miejsce katastrofy krótko po godzinie 9.00 czasu lokalnego. Według dowódcy straży pożarnej Guam, na razie jest za wcześnie na jakiekolwiek komentarze w sprawie przyczyn i skutków katastrofy, ale zapewnił społeczność lokalną, że nie doszło do żadnej formy ataku i poprosił o nierozpowszechnianie plotek zawierających informacje pochodzące z niepotwierdzonych źródeł. Wyjaśnieniem przyczyn katastrofy i jej skutkami dla środowiska zajmie się specjalny zespół ekspertów ? według rzecznika bazy Andersen, kolejne dane na temat katastrofy zostaną ujawnione w momencie, gdy pojawią się nowe informacje.

Ta katastrofa to kolejny w rzędy wypadek z udziałem bombowca strategicznego B-52H Stratofortress w ciągu ostatnich ośmiu lat. W lipcu 2008 roku B-52 rozbił się na Pacyfiku około 35 mil na północny zachód od wyspy Guam ? katastrofa nastąpiła na 5 minut przed planowanym przelotem z okazji parady zorganizowanej w ramach świętowania Dnia Wyzwolenia Guam ? wówczas do katastrofy doszło wskutek awarii mechanicznej w jednym ze skrzydeł maszyny.

Rysunek B-52H Stratofortress, autorstwa Ralph1989.

Rysunek B-52H Stratofortress, autorstwa Ralph1989.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.