Bombowiec strategiczny B-2A Spirit. / Wikimedia Commons.

Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit na Oceanie Indyjskim

Amerykańskie Dowództwo Strategiczne (USSTRATCOM) poinformowało o przebazowaniu trzech bombowców strategicznych B-2A Spirit z bazy lotniczej Whiteman (Missouri) do Diego Garcia na Oceanie Indyjskim.

Położenie atolu Diego Garcia na Oceanie Indyjskim. / Wikimedia Commons.

Położenie atolu Diego Garcia na Oceanie Indyjskim. / Wikimedia Commons.

W dniu 9 marca br., magazyn Air Force Times poinformował, że Dowództwo Strategiczne (US Strategic Command; USSTRATCOM) przebazowało trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit z bazy lotniczej Whiteman (w stanie Missouri) do Naval Support Facility Diego Garcia, leżącej na atolu o tej samej nazwie na Oceanie Indyjskim.

Rozmieszczenie niewidzialnych dla radarów maszyn nastąpiło dzień wcześniej. Zgodnie z komunikatem USSTRATCOM, przyczyną rozmieszczenia maszyn była integracja oraz przeprowadzenie ćwiczeń z sojuszniczymi siłami powietrznymi.

Dowódca USSTRATCOM, adm. Cecil D. Haney powiedział:

Loty te zapewnią pozostawanie w gotowości do powstrzymania strategicznego ataku, dziś i w przyszłości, a to jeden z wielu sposobów, że USA pokazuje swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa i stabilności na całym świecie.

Z kolei dowódca Sił Powietrznych na Pacyfiku (Pacific Air Forces; PACAF), gen. Lori J. Robinson powiedziała:

Ostatnie wydarzenia pokazały, że nadal istnieje potrzeba zapewnienia spójnego i wiarygodnego potencjału lotniczego dla całego regionu Azji i Pacyfiku. Nasze zdolności do wykazania wiarygodnej siły bojowej podczas ćwiczeń i interoperacyjności z naszą siecią państw sojuszniczych jest niezwykle ważne.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku, również trzy bombowce B-2A wysłano na wyspę Guam na Pacyfiku w ramach wsparcia dla Korei Południowej w obliczu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una (czytaj więcej: ?Niewidzialne? samoloty wesprą sojuszników USA).

B-2A Spirit podczas tankowania z KC-135 Stratotanker. Rysunek autorstwa Ralph1989.

B-2A Spirit podczas tankowania z KC-135 Stratotanker. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Czytaj także:

Trzy bombowce strategiczne B-52H nad Norwegią

Bombowce strategiczne B-52H do walki z Państwem Islamskim

USAF zaprezentowało koncept nowego ?samolotu arsenału? [WIDEO]

USAF ujawniły nazwę nowego bombowca strategicznego

Uzbrojony B-52H nad Koreą Południową [WIDEO]

Część floty B-52H bez broni nuklearnej

Kontrakt na bombowiec nowej generacji dla Northrop Grumman

Dwa projekty nowego amerykańskiego bombowca

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.