W piątek, w dniu 26 lutego 2016 roku, na sympozjum Air Warfare w Orlando na Florydzie, sekretarz sił powietrznych USA Deborah Lee James ujawniła wideo prezentujące artystyczną wizję koncepcji tzw. ?samolotu arsenału? Pentagonu.
Poniższy materiał wideo przedstawia maszynę będącą czymś w rodzaju połączenia już istniejących dwóch samolotów ? bombowca strategicznego B-52H Stratofortress i samolotu transportowego C-130 Hercules. Nowa maszyny wygląda jak standardowy model samolotu C-130 z jednym wyjątkiem ? skrzydła maszyny zastąpiono takimi samymi jak w bombowcach strategicznych B-52. Na zaprezentowanym przez Siły Powietrzne USA maszyna wykorzystywana jest do nawały ogniowej szybującymi bombami SDB (skrót od ang. small diameter bomb ? bomba o małej średnicy) na stacje radarowe i ośrodki obrony powietrznej przeciwnika.
Taka mieszanina maszyn jest istotna, Pentagon nie ujawnił jeszcze, czy w rolę nowego tzw. ?samolotu arsenału? wcieli się B-52H Stratofortress czy mniejszy samolot transportowy jak C-130 Hercules czy też maszyny znacznie szybsze takie jak C-17 Globemaster III albo B-1B Lancer.
Nowa koncepcja przedstawiona przedstawiona na sympozjum Air Warfare w Orlando zdaje się sugerować, że będzie to maszyna bezzałogowa ? jako że na nagraniu nie widać okien kokpitu. Nie wiadomo także, czy na pokładzie nowej maszyny będą przebywać specjaliści od uzbrojenia ? tacy sami jak w przypadku maszyn AC-130 – czyli uzbrojonej wersji samolotu C-130 Hercules.
?Oczywiście, to wciąż koncepcja, a więc istnieje wiele artystycznych koncepcji, które mają pokazać jak to będzie wyglądać, ale nie podjęto decyzji, o typie samolotu, który stałby się tym arsenałem? James odpowiedział zapytana o prezentowane obrazy.
Generał Mark Welsh, szef sztabu sił powietrznych USA, stwierdził, ż wybór platformy będzie zależał od rodzaju uzbrojenia, jakie będzie ona przenosiła. Wybór zależy także od wielkości uzbrojenia oraz kwestii tego, jak szybko samolot będzie mógł znaleźć się na odpowiedniej pozycji. Generał zdradził także że obecnie trwają dyskusje na temat sposobów wykorzystania nowej broni m.in. na temat tego, kto będzie wzywał taką maszynę ? statek powietrzny czy zespoły naziemne.
Koncepcja ?samolotu arsenału? została ujawniona przez Ashtona Cartera, sekretarza obrony USA w czasie przeglądu budżetu podczas przemówienia w Waszyngtonie w dniu 2 lutego 2016 roku. Projekt jest realizowany przez Strategic Capabilities Office (SCO), którego zadaniem jest modyfikacja starego uzbrojenia do nowych możliwości.
Projekt jest finansowany z należącego do Pentagonu budżetu ?zaawansowanych innowacyjnych technologii? pod nową, tajną nazwą „alternatywne uderzenie„. W 2017 roku, na projekt przeznaczone zostanie prawie 200 mln USD, pierwsze loty miałyby rozpocząć się pod koniec 2017 lub na początku 2018 roku ? i trwałyby do 2020 roku.
B-1B nad Pacyfikiem. (Wikimedia Commons).
Warto zauważyć, że w 2004 roku, koncern Boeing zaproponował podobną koncepcję ? znaną jako B-1R Lancer. Maszyna byłaby wyposażona w radary klasy AESA dla atakowania wielu celów jednocześnie w środowisku działania systemów zakłócania. Samoloty wyposażono by w nowe silniki Pratt & Whitney F119 (obecnie używane są silniki General Electric F101-GE-102) dla osiągania prędkości rzędu 2 machów oraz zmodyfikowano tak, aby mogły przynosić większą ilość uzbrojenia.
Zobacz także: