fot. screen YouTube.

Dwa bombowce strategiczne B-52H wylądowały w Katarze [WIDEO]

W sobotę, 9 kwietnia br. w katarskiej bazie lotniczej Al Udeid wylądowały dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-52H Stratofortress, by wziąć udział w bombardowaniach Państwa Islamskiego (ISIS).

Gen. por. Charles Brown, szef Sił Powietrznych Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (USAFCENT/AFCENT) poinformował o rozmieszczeniu dwóch bombowców strategicznych B-52H Stratofortress w katarskiej bazie lotniczej Al Udeid w celu wsparcia operacji Inherent Resolve:

B-52H zapewnią koalicji kontynuację precyzyjnych i pożądanych efektów potencjału lotniczego. Jako wielozadaniowa platforma, B-52H oferują różne możliwości, w tym bombardowanie amunicją precyzyjną oraz elastyczność i odporność we wspieraniu priorytetów głównego dowództwa wojskowego (Unified Combatant Command; UCC ? przyp. red.) i wzmacnianiu zespołu koalicji.

Przebazowanie maszyn nastąpiło z bazy sił powietrznych Barksdale (Luizjana), gdzie stacjonuje 2. Skrzydło Bombowe AFGSC (2nd Bomb Wing; 2 BW). Zastąpiły one wycofane z regionu w styczniu br. maszyny typu B-1B Lancer.

Pod koniec lutego br. Air Force Magazine informował, że USAF planują użycie na wiosnę br. bombowców B-52H przeciwko dżihadystom z ISIS (czytaj więcej: Bombowce strategiczne B-52H do walki z Państwem Islamskim). Z kolei w dniu 7 marca br., Sekretarz Sił Powietrznych USA, Deborah James powiedziała na briefingu dziennikarskim, że w katarskiej bazie lotniczej przeprowadzono ostatnio niezbędne ulepszenia infrastruktury, które zapewniają teraz niezbędne wsparcie dla rozmieszczenia B-52H w tym teatrze działań wojennych.

Z kolei w dniu 9 marca br. Dowództwo Strategiczne (USSTRATCOM) poinformowało o przebazowaniu trzech bombowców strategicznych B-2A Spirit z bazy lotniczej Whiteman (Missouri) do Diego Garcia na Oceanie Indyjskim, z której możliwe są ewentualne uderzenia na cele na Bliskim Wschodzie, choć formalnie przesunięcie miało związek z ćwiczeniami z siłami sojuszniczymi w regionie (czytaj więcej: Trzy bombowce strategiczne B-2A Spirit na Oceanie Indyjskim).

Czytaj także:

Amerykańskie bombowce B-1B Lancer będą stacjonować w Australii?

Trzy bombowce strategiczne B-52H nad Norwegią

Uzbrojony B-52H nad Koreą Południową [WIDEO]

Część floty B-52H bez broni nuklearnej

Kontrakt na bombowiec nowej generacji dla Northrop Grumman

USAF ujawniły nazwę nowego bombowca strategicznego

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.