Dwumiejscowy Eurofighter Typhoon, należący do Luftwaffe. / Wikimedia Commons.

Problemy Eurofighterów ze zbiornikami paliwa

Bundeswehra ujawniła kolejne problemy z wielozadaniowymi myśliwcami Eurofighter Typhoon. Podczas startu niemieckiej maszyny oderwał się zewnętrzny zbiornik paliwa.

Rzecznik Luftwaffe, mjr Roman Ladenko w wywiadzie dla agencji AFP powiedział, że samolot został uziemiony i trwa śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny incydentu. Major dodał, że problem jest poważny, gdyż bez podwieszanych zbiorników paliwa, nie mają wystarczającego zasięgu do autonomicznych lotów nad Morzem Bałtyckim. Incydent miał miejsce w bazie lotniczej Ämari w Estonii, skąd Niemcy wykonują zadania, związane z natowską misją Baltic Air Policing.

Incydent ujawniono w środę, 14 października br., w dzień po ogłoszeniu przez Bundeswehrę wstrzymania dostaw do jednostek liniowych Typhoonów z powodu usterki kadłubów. Wykryto nieprawidłowości w wykonywaniu wierceń łączących kadłub ze statecznikiem pionowym ogona. Wykonano je niezgodnie z założeniami technicznymi, przez co potencjalnie może to po dłuższym okresie eksploatacji doprowadzić do uszkodzeń płatowca samolotów.

Wtorkowy problem nie spowodował jednak wstrzymania lotów treningowych Luftwaffe, natomiast incydent ze zbiornikami paliwa może mieć głębsze reperkusje.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.