Recenzja albumu Atlas Wojen Pancernych. Od 1916 roku do chwili obecnej

W tym roku nakładem Wydawnictwa Vesper ukazał się album „Atlas wojen pancernych. Od 1916 roku do chwili obecnej, którego jest dziełem badaczy pod kierownictwem dr. Stephena Harta. Zapraszam do recenzji!

Pojawienie się na polach bitew I wojny światowej nowego rodzaju broni – czołgów stanowiło swojego rodzaju przełom w historii wojskowości. Może jeszcze podczas Wielkiej Wojny czołgi nie stanowiły aż takiego handicapu dla walczących stron, ale podczas II wojny stanowiły kluczowy element podczas operacji na wszystkich frontach.

Poszczególne rozdziały opisują początki broni pancernej oraz jej rolę podczas Wielkiej Wojny, idąc dalej poprzez pola bitew II wojny światowej, wojnę w Korei i konflikty z połowy lat 20. ubiegłego wieku, kończąc na walkach w Iraku i Afganistanie. Album jest bogato ilustrowany. Mnogość map dotyczących poszczególnych operacji świetnie współgra z zamieszczonymi fotografiami. Dodatkowe smaczki dotyczące taktyki walki pojazdów pancernych są bardzo ciekawym elementem recenzowanego albumu. Autorzy przedstawili ogólny kontekst poszczególnych starć oraz rolę w nich broni pancernej. Kolejne rozdziały czyta się szybko, z ciekawością przeglądając zdjęcia czy mapy. Autorzy mogli więcej miejsca poświęcić na przedstawienie teraźniejszych pojazdów pancernych, tego mi w „Atlasie…” zabrakło.

„Atlas wojen pancernych. Od 1916 roku do chwili obecnej” jest bardzo starannie wydany. Zarówno papier jak i fotografie, mapy, tabele i sama czcionka komponują się w udaną całość. Pozycja skierowana jest przede wszystkim do osób interesujących się historią broni pancernej. Pomimo tego, że do kilku twierdzeń zawartych w książce można się przyczepić to jednak po jej lekturze czytelnicy na pewno nie będą rozczarowani.

Podsumowując, album „Atlas wojen pancernych. Od 1916 roku do chwili obecnej” stanowi dosyć ciekawe kompendium wiedzy popularnonaukowej na temat historii  wojsk pancernych. Zdecydowanie polecam!


Autor: Stephen Hart
Tytuł: Atlas wojen pancernych. Od 1916 roku do chwili obecnej
Wydawca: Vesper
Rok wydania: 2017
Stron: 224
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-7731-247-6

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.