Mi-8AMTSz Terminator. / Wikimedia Commons.

Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]

Śmigłowiec CSAR, który brał udział w poszukiwaniach rozbitków zestrzelonego przez Turków rosyjskiego Su-24M, padł ofiarą rebeliantów, walczących z rządem Asada.

Zniszczony za pomocą przeciwpancernego pocisku kierowanego BGM-71D TOW 2 to najprawdopodobniej Mi-8AMTSz Terminator, gdyż cztery takie maszyny stacjonują w Latakii w Syrii.

W Internecie pojawiło się nagranie wideo, udostępnione przez rebeliantów:

https://www.youtube.com/watch?v=IschF-ihjS0

Maszyna znajdowała się akurat na ziemi, na wideo widać wcześniejszy przelot pary takich śmigłowców. Mi-8AMTSz Terminator jest to uzbrojona wersja śmigłowca Mi-8AMT, klasy CSAR (Combat Search And Rescue) i najnowszy wariant znajdujący się na wyposażeniu sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej, tego samego dnia 24 listopada br., doszło do zestrzelenia przez tureckie myśliwce F-16 rosyjskiego bombowca taktycznego Su-24M (w kodzie NATO: Fencer)(czytaj więcej: Turcy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.