Bombowiec taktyczny Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) podczas lądowania w bazie lotniczej Latakia w Syrii po przeprowadzeniu nalotów na pozycje ISIS. / Wikimedia Commons.

Rosyjskie bombowce dla Algierii

Rosja dostarczy wojskom lotniczym Algierii 12 taktycznych bombowców Su-34 (w kodzie NATO: Fullback). Informację potwierdził dyrektor nowosybirskich zakładów lotniczych (NAPO), gdzie maszyny tego typu są produkowane.

Dyrektor generalny Nowosybirskiego Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego (NAPO) im. Walerego Czkałowa, Siergiej Smirnow powiedział, że trwające 8 lat negocjacje z rządem w Algierze dotyczące zakupu przez ten kraj 12 taktycznych bombowców Su-34 dobiegły końca. Odbędzie on się prawdopodobnie w ramach kontraktu z 2006 roku na zakup wielu rodzajów rosyjskiego uzbrojenia, który opiewa na 7,5 mld USD.

Algierskie Siły Powietrzne (Al-Kuwwat al-Dżawwija al-Dżazairija) operują obecnie 23 bombowcami taktycznymi Su-24MK (w kodzie NATO: Fencer), które są o jedną generację starsze i pełnią zadania bombowe.

Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) wywodzi się z rodziny ciężkich myśliwców Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) (inne oznaczenie to Su-27IB ? przyp. red) i jest wielozadaniowym bombowcem taktycznym, produkowanym seryjnie od 2008 roku. Algieria stanie się drugim użytkownikiem Su-34 po Rosji, która ma na wyposażeniu 87 maszyn tego typu (stan na grudzień 2015 roku). Czternaście z nich stacjonuje obecnie w syryjskiej Latakii w ramach kontyngentu lotniczego prowadzącego działania przeciwko terrorystom z Państwa Islamskiego.

Czytaj także:

Rosyjskie bombowce w Syrii z uzbrojeniem powietrze-powietrze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.