/Fot. kurdistan24.net

SDF rozpoczęły operację wyzwalania Ar-Rakki

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) poinformowały o rozpoczęciu operacji wojskowej pod kryptonimem „Gniewny Eufrat” której celem jest wyzwolenie syryjskiego miasta Ar-Rakki – twierdzy i de facto stolicy samozwańczego kalifatu Państwa Islamskiego (ISIS). 

Ar-Rakka - położenie na mapie Syrii. /Fot. Wikimedia Commons.

Ar-Rakka – położenie na mapie Syrii. /Fot. Wikimedia Commons.

Rozpoczęcie operacji „Gniewny Eufrat” której celem jest wyzwolenie Ar-Rakki (przyp. red. miasto w północnej Syrii, ośrodek administracyjny muhafazy Ar-Rakka) – twierdzy i de facto stolicty samozwańczego kalifatu Państwa Islamskiego (ISIS) – zostało ogłoszone w niedzielę, w dniu 6 listopada br. podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). Konferencja prasowa została zorganizowana w mieście Ajn Isa leżącym około 50 kilometrów na północ od Ar-Rakki.

Początkowo ogłoszono, że operacja wyzwalania Ar-Rakki rozpocznie się w najbliższych godzinach – wkrótce jednak podano do informacji publicznej, że operacja już się rozpoczęła.  Rzecznik poinformował, że walki rozpoczęły się w nocy z soboty na niedzielę. Według SDF operacja pod kryptonimem „Gniewny Eufrat” będzie podzielona na dwie fazy: pierwsza będzie polegała na oczyszczeniu okolic Ar-Rakki z bojowników ISIS i izolacji stolicy Państwa Islamskiego, druga to wyzwolenie miasta.

Jihan Sheikh Ahmed, rzecznik Syryjskich Sił Demokratycznych ujawnił, że siły uczestniczące w operacji wyzwalania Ar-Rakki będą składać się z 30.000 żołnierzy i że zostały on wyposażone przez koalicję ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki na czele w nowoczesne systemy uzbrojenia, w tym broń przeciwpancerną. Wsparcie lotnicze operacji zapewni amerykańskie lotnictwo. W operacji uczestniczą siły syryjskiej opozycji i kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) oraz Kobiece Jednostki Obrony (YPJ). Dowództwo SDF wezwało ludność cywilną do unikania rejonów gdzie znajdują się stanowiska bojowników ISIS.  Według agencji Reuters, międzynarodowa koalicja z USA na czele liczy na szybkie odizolowanie Ar-Rakki, celem uniemożliwienia dotarcia do miasta bojowników m.in. z Mosulu (przyp. red. Ogłoszenie ofensywy nastąpiło niemal trzy tygodniu po rozpoczęciu takiej samej operacji wyzwolenia irackiego bastionu ISIS, miasta Mosul) (czytaj także: Operacja wyzwolenia Mosulu z rąk ISIS oficjalnie rozpoczęła się).

Źródło:

  1. Independent: Raqqa offensive begins: US-backed rebel forces launch bid to capture Isis’s Syrian stronghold,
  2. Reuters: U.S.-backed Syrian rebels declare attack on Islamic State in Raqqa
  3. Kurdistan24: Kurdish-led SDF announces the start of Raqqa operation

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.