Śmigłowce Black Hawk na ćwiczeniu Noble Jump

W piątkowe przedpołudnie 6 amerykańskich wielozadaniowych śmigłowców transportowych Black Hawk UH-60 z około 30 członkami załogi na pokładzie wylądowało na świętoszowskim lądowisku.


Jesteśmy tu, żeby pokazać, że możemy tu być, że jesteśmy gotowi do działania, kiedy sojusz nas wezwie ? podkreśla starszy szeregowy Andrew, jeden z amerykańskich żołnierzy, którzy przybyli do Polski w celu, wsparcia europejskich sojuszników z NATO.

Black Hawki wezmą udział w ćwiczeniu Noble Jump, a ich zadaniem jest współdziałanie z siłami działającymi na lądzie i wsparcie z powietrza ćwiczących pododdziałów.

Dla grupy amerykańskich lotników, którzy tworzą załogi przybyłych śmigłowców, jest to pierwszy pobyt w Polsce. Wśród żołnierzy jest Kathleen, która przyznała, że jej babcia była Polką. Z tego powodu jest zadowolona nie tylko z możliwości współdziałania z wielonarodowymi siłami, ale również z tego, że będzie miała okazję poznać kraj swoich przodków.

Black Hawki zostaną w Świętoszowie do końca przyszłego tygodnia. Po wypełnieniu swojej misji podczas ćwiczenia Noble Jump powrócą do Niemiec, gdzie stacjonują w jednej z amerykańskich baz.


Tekst NATO Media Opertion Center
Zdjęcia: kpr. Jaqueline Woller