Grenadierzy pancerni wzmacniają szpicę

Kolejny transport operacyjny, tym razem kolejowy, z żołnierzami tworzącymi tzw. szpicę NATO przybył w czwartek 11 czerwca br. do Żagania. Na ćwiczenie pod kryptonimem Noble Jump-15 dotarli żołnierze i sprzęt wojskowy 371 batalionu grenadierów pancernych (371bgpanc) z Marienberga (Niemcy).

W kolejnym dniu przerzutu sił szpicy do Polski na rampę kolejową do Żagania (Karliki) przybyły transport operacyjny, który tworzyli żołnierze 1 i 2 kompanii zmechanizowanej z 371bgpanc oraz około 100 różnego rodzaju pojazdów w tym, kilkadziesiąt gąsienicowych bojowych wozów piechoty Marder ? 1. Na uwagę zasługuje fakt, iż niemieccy żołnierze na ćwiczenie Noble Jump dotarli bezpośrednio z poligonu w Bergen w Niemczech, gdzie brali udział w innym ćwiczeniu pk. Falken Viking.

Niemieccy żołnierze stanowią część VJTF (Very High Redinest Joint Task Force) potocznie nazywanej szpicą NATO. Już niebawem wezmą oni udział wspólnie z kolegami m.in. z Polski, Belgii, Czech, Holandii, Norwegii, Litwy, Węgier i USA w głównej bojowej części manewrów pk. Noble Jump, która rozegra się na poligonach w okolicach Żagania i Świętoszowa. W ćwiczeniu bierze udział ponad 2,1 tys. żołnierzy w tym, 1700 żołnierzy spoza Polski.

Ćwiczenie Noble Jump rozgrywa się w terminie 9-19 czerwca. Jego pierwszą część stanowi przerzut operacyjny wyznaczonych sił w rejon operacji. Na potrzeby ćwiczenia są to poligony w Żaganiu i Świętoszowie. Przerzut odbywa się z zachowaniem restrykcyjnego reżimu czasowego. Do naszego kraju poza transportami kolejowymi natowscy żołnierze docierają również drogą powietrzną i transportem kołowym. Ta część ćwiczenia zakończy się 13 czerwca.

Już niebawem od 15 czerwca rozpocznie się główna, zasadnicza część ćwiczenia Noble Jump. Ćwiczenie to pierwszy sprawdzian sił szpicy, ważnym jego ogniwem będą żołnierze z Polski. Głównie są to żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, Wojsk Specjalnych oraz Sił Powietrznych i Żandarmerii Wojskowej.

 

Tekst: NATO Media Operation Center

Zdjęcia: chor. Rafał Mniedło