Wszystkie drogi prowadzą na Noble Jump

W piątek, 12 czerwca br. przejście graniczne w Olszynie przekroczyła kolejna grupa wojsk i sprzętu NATO, zmierzających na żagańsko-świętoszowski poligon.

Kilkadziesiąt pojazdów różnego typu, blisko stu pięćdziesięciu żołnierzy ? tak wyglądał kolejny dzień przerzutu wojsk w ramach sojuszniczego ćwiczenia pod kryptonimem Noble Jump. W godzinach porannych granicę kraju osiągnęły kolumny pojazdów batalionu artylerii, na co dzień stacjonującego w belgijskim Brasschaat.

Przemieszczenie kilkudziesięciu żołnierzy z belgijskiej jednostki oraz ponad dwudziestu jednostek sprzętu przeprowadzono w dwóch rzutach transportami kołowymi. Po osiągnięciu rejonu i odtworzeniu zdolności, zadaniem artylerzystów z Brasschaat podczas ćwiczenia będzie wspieranie ogniem pododdziałów ogólnowojskowych.

Dziś do granicy państwa dotarły również kolumny pojazdów logistycznych z 11 Brygady Aeromobilnej z Holandii. Jednym z żołnierzy holenderskich okazał się służący od ponad siedmiu lat w holenderskiej armii, pochodzący z Polski, starszy szeregowy Alan Bryl. – Każdego roku jestem w rodzinnym Wieluniu, jednak w Polsce jako żołnierz biorący udział w ćwiczeniu występuję po raz pierwszy. ? zauważa Alan.

Pierwszy etap ćwiczenia Noble Jump dobiega końca. Do jutra przemieszczające się wojska zajmą nakazane rejony i po odtworzeniu zdolności bojowej przystąpią do drugiej fazy sojuszniczych manewrów.

Tekst: NATO Media Operation Center
Zdjęcia: chor. Rafał Mniedło