Fot. British MOD

British Army ujawnia skład szpicy NATO na 2017 rok

Szpicę NATO, czyli Połączone Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF) w 2017 roku będzie tworzyło aż 13 państw. W jej składzie znajdą się również polscy żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Na początku grudnia zakończyło się ćwiczenie certyfikacyjne sił Very High Readiness Joint Task Force, które przejmą swoje zadania z dniem 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z podanym przez British Army komunikatem VJTF będą liczyły 20 tys. żołnierzy, wydzielonych z różnych rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, marynarki wojennej, lotnictwa oraz sił specjalnych.

W ramach tych sił zostanie wydzielony 5 tys. komponent lądowy (VJTF(L)), którego trzon będzie stanowiła brytyjska 20. Brygada Piechoty Zmechanizowanej. Jako państwo ramowe Brytyjczycy wystawią dowództwo, ciężką grupę batalionową, grupę piechoty lekkiej, jednostki artylerii, pododdziały inżynieryjne, obrony plot., a także elementy żandarmerii i lotnictwa wojsk lądowych.

Szpicę NATO będą tworzyły również:

  • Albania – kompania lekkiej piechoty
  • Chorwacja – pluton żandarmerii wojskowej oraz grupa CIMIC
  • Czechy – kompania obrony przed bronią masowego rażenia (CBRN)
  • Dania – grupa bojowa piechoty zmechanizowanej, kompania saperów, pododdział rozpoznawczy oraz grupa CIMIC (Civil-Military Co-operation)
  • Hiszpania – grupa bojowa piechoty, bateria artylerii, kompania saperów oraz kompania piechoty zmechanizowanej
  • Holandia – szwadron rozpoznawczy
  • Litwa – kompania piechoty zmechanizowanej
  • Łotwa – kompania lekkiej piechoty
  • Norwegia – pluton rozpoznawczy
  • Polska – zmechanizowana grupa bojowa
  • Rumunia – kompania żandarmerii
  • Stany Zjednoczone Ameryki – lotnictwo wojsk lądowych oraz służby medyczne.

Czołowy element brygady lądowej VJTF podzielony jest na pięć batalionów, wspieranych przez siły morskie, lotnictwo i siły specjalne. Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Newport siły VJTF będą gotowe do przemieszczenia w ciągu 48 godzin, a reszta w ciągu tygodnia. W razie poważniejszych zagrożeń siły te będą mogły zostać wzmocnione przez kolejne dwie brygady sformowane z Sił Szybkiego Reagowania NATO (NATO Response Force, NRF).

 >>> Szczegóły stacjonowania wojsk brytyjskich w Polsce <<<

W przyszłym roku siły NRF zostaną zwiększone z 13 tys. do 40 tys. żołnierzy. W ich składzie znajdą się również żołnierze polscy. Siły Zbrojne RP do szpicy wydzieliły zmechanizowaną grupę bojową powstałą na bazie 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Dodatkowo w siłach NRF znajdą się prawdopodobnie pododdziały, które w tym roku znalazły się w składzie Sił Odpowiedzi NATO: pododdziały 34. Brygady Kawalerii Pancernej, 10. Brygady Logistycznej z Opola oraz 4. Pułku Chemicznego z Brodnicy.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.