Fot. screen YouTube.

Syria: Islamiści zniszczyli rosyjski śmigłowiec [WIDEO]

W dniu 3 listopada br. Państwo Islamskie (ISIS) przyznało się do zniszczenia rosyjskiego śmigłowca szturmowego Mi-35M w syryjskiej muhafazie Homs. Jako dowód opublikowano nagranie wideo.

Muhafaza Homs, Syria. / Wikimedia Commons.

Muhafaza Homs, Syria. / Wikimedia Commons.

W czwartek, 3 listopada br. w rejonie wsi Huwaysis, w dystrykcie Hwesis we wschodniej części muhafazy Homs, dżihadyści Państwa Islamskiego zniszczyli za pomocą przeciwpancernego pocisku kierowanego (ppk) rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-35M. W wydanym oświadczeniu na Twitterze, za pośrednictwem agencji Amaq oznajmili:

Rosyjski śmigłowiec szturmowy został zniszczonym pociskiem kierowanym w pobliżu wsi Huwaysis we wschodniej części Homs.

Na nagraniu wideo z kolei widzimy dwa stojące na ziemi śmigłowce, transportowy Mi-8 (w kodzie NATO: Hip) i szturmowy Mi-35M (Hind) oraz dwa pojazdy wojskowe, GAZ Tigr i BMP-97. Podczas gdy maszyna transportowa zaczyna wzbijać się w powietrze, następuje trafienie za pomocą ppk w stojący obok śmigłowiec szturmowy, którego momentalnie obejmuje pożar. Transportowiec odlatuje w chmurze odłamków i pyłu, a pojazdy ewakuują się. Po chwili Mi-8 ponownie jednak ląduje w pobliżu miejsca zdarzenia i kołując wypuszcza flary antyrakietowe, by samemu uniknąć potencjalnej próby ponowienia ataku dżihadystów.

W chwili publikacji tego artykułu, rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie nie potwierdziło zniszczenia śmigłowca przez islamistów, a jedynie awaryjne lądowania maszyny, po którym załoga bezpiecznie powróciła na pokładzie śmigłowca CSAR do oddalonej o ponad 200 km bazy lotniczej Hmejmim. Nagranie wideo zadaje jednak kłam temu oświadczeniu. Rosjanie twierdzą również, że śmigłowce dostarczały pomoc humanitarną do miejscowości Tadmur, oddalonej o 40 km na północny-zachód od Palmyry.

Fot. Twitter via @ianISmcdonald.

Fot. Twitter via @ianISmcdonald.

Źródła:

aranews.net: Islamic State militants shoot down Russian warplane in Syria?s Homs

express.co.uk: ISIS fighters 'shoot down Russian helicopter’ with guided missile in Syria

in.reuters.com: Russian helicopter downed in Syria – agencies quoting Russia’s defence ministry

Czytaj także:

Syria: rosyjski Mi-8 został zestrzelony; ciała 5 ofiar zbezczeszczone

Rosyjski śmigłowiec szturmowy zestrzelony przez ISIS [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.