Źródło: Money.pl

Szczegóły ostatnich walk na Ukrainie

Powoli rysuje się spośród zalewu informacji obraz wydarzeń z 3 czerwca na Ukrainie. Jak wynika z informacji umieszczonych w Internecie decyzja o rozpoczęciu walk o Marinkę (???????a)została podjęta przez terrorystów w oparciu o informację zwiadu o tym iż artyleria ukraińska, zgodnie z porozumieniem z Mińska, została w całości wycofana z okolic miasta.

szczegóły

Marinka ma o tyle znaczenie strategiczne, że jej zajęcie wraz z nieodległym Kurahowem, spowodowałoby iż pododdziały terrorystów znalazły by się nie tylko na tyłach frontu ukraińskiego ale od razu w pół krążeniu były by siły ukraińskie w Pieskach, pod lotniskiem w Doniecku oraz zostałby oskrzydlony cały południowy front.

Terroryści liczyli oni na szybkie zajęcie tej miejscowości, bez dużych strat własnych a oporu spodziewali się dopiero w miejscowości Kurahowo (????????). W nocy rozpoczęło się przegrupowanie sił z centrum Doniecka na zachód, co mogło obudzić czujność strony ukraińskiej. Od 4.10 rozpoczął się ostrzał z moździerzy i artylerii (MSTA-B,2S1,2S3, 2S5, D-30, BM-21) pozycji batalionu ?Kijów? z 28 brygady ukraińskiej. Natarcie poprowadzone  zostało przez dwie batalionowe grupy taktyczne. Jedno szło od wschodu, wzdłuż drogi z Aleksandrowki (????????????a), drugie od północy na kierunku Staromichajłowka  (??????????????a) ? Krasnogorowka (????????????a). Ta ostatnia leży pomiędzy dwoma stawami jaki tworzy ciek wodny idący ze wschodu na zachód, stąd jej zajęcie pozwoliłoby na obejście i okrążenie Marinki od zachodu.

W początkowej fazie natarcia wszystko szło zgodnie z planem terrorystów, spotkał ich tylko ogień z broni ręcznej. Udało im się dojść do nieczynnego szpitala. W tej pierwszej fazie boju, w walkach wziął udział pododdział terrorystów o nazwie ?Riazań? („???????). Udało mu się częściowo zaskoczyć ukraińską obronę 28 zmechanizowanej brygady i zająć całą północ miasta oraz sforsować rzeczkę oddzielającą tą część od reszty miejscowości. Od północy dotarł do miejscowości Krasnogorowka (????????????a). W tym miejscu natarcie zostało powstrzymane gdyż późnym rankiem do walki wkroczyła ukraińska artyleria. Prawdopodobnie z miejsca jej zgrupowania, udała się ona na wcześniej upatrzone pozycje, gdzie były wcześniej przygotowane tzw. przywiązanie do punktów terenowych i koordynaty dla niektórych obiektów w Marince. Bardzo szybko, celnym ogniem odcięła ona piechotę terrorystów od ciężkiego sprzętu a potem od wszelkiego zaopatrzenia.

W samej Marince udało się przedrzeć terrorystom prawie do centrum miasta, zajmując min. szkołę. Ale na tym się sukcesy terrorystów skończyły. Późnym rankiem do akcji weszły ukraińskie kolumny zmechanizowane min. z 30 brygady zmechanizowanej. W walkach wzięły też udział 34 i 43 bataliony zmotoryzowane ukraińskiej armii. To przeciwdziałanie spowodowało iż terroryści zostali odrzuceni od Krasnogorowki, zaś większość ich była odcięta w samej Marince. Do akcji musiał wejść drugi pododdział terrorystów  ?Piatnaszka? (?????????”). Zajął on nieczynny szpital w północnej części miasta oraz związał siły ukraińskie ogniem. ?Riazań? („???????) w tym czasie przebił się w rejon szpitala, który był utrzymywany przez terrorystów. Wieczorem siły ukraińskie próbowały pójść za sukcesem i zająć część Doniecka ale terroryści byli na to przygotowani i późnym wieczorem odparli kontrataki ukraińskie na rejon Piotrowski.

Jak podają źródła rosyjskie straty własne, tylko w pododdziale Riazań to 25 zabitych i ok. 60 rannych. Ocalali Rosjanie opowiadają o miasorubce (czyli o przerobie mięsa) i proszą na portalach społecznościowych o krew dla rannych, co może świadczyć o zdecydowanie większych stratach. Tym bardziej że Alex Parker pisze na FB o 50 trupach. Strona ukraińska podaje liczbę 5 zabitych i 39 rannych co też wydaje się cyfrą zaniżoną.

Oficer rezerwy rozpoznania, ukończył historię na Uniwersytecie Szczecińskim i studia podyplomowe na SGGW. Manager zarządzający i doradca w firmach konsultingowych