Zjednoczone Emiraty Arabskie kupią polskie Rosomaki

Jak dowiedziała się ?Gazeta Polska Codziennie?, spółka Rosomak podpisała umowę na sprzedaż kołowych transporterów opancerzonych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Do końca 2018 r. ma ona dostarczyć 114 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak (w tym 24 z wieżą HITFIS 30). Wartość kontraktu to ponad 550 mln zł.

To jeden z największych zagranicznych kontraktów zbrojeniowych ostatnich lat. Jednakże prezes firmy Rosomak Adam Janik w rozmowie z gazetą nie chciał komentować sprawy. ? Nie potwierdzam, nie zaprzeczam ? stwierdził.

KTO Rosomak jest produkowany w Siemianowicach Śląskich na licencji transportera opancerzonego konstrukcji fińskiej. Ponadto znajduje się on obecnie na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP w wersji oznaczonej przez producenta jako AMV XC-360P. Skonstruowany został w przedsiębiorstwie Patria Vehicles Oy pod nazwą AMV (Armoured Modular Vehicle). W grudniu 2002 r. konstrukcja została wybrana przez Polskę w przetargu na kołowe transportery opancerzone. Zgodnie z umową większość pojazdów miała zostać wyprodukowana w Polsce. Dlatego też w kwietniu 2005 r. ruszyła produkcja licencyjna Kołowego Transportera Opancerzonego „Rosomak” w Wojskowych Zakładach Mechanicznych. Pierwsze transportery Rosomak zostały przekazane wojsku 8 stycznia 2005 r., do 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.