fot. screen YouTube.

Amerykanie testują pociski lotnicze odpalane z ziemi [WIDEO]

Na poligonie rakietowym White Sands (White Sands Missile Range; WSMR) przeprowadzono testy naziemnych odpaleń pocisków powietrze-powietrze AGM-114L Longbow Hellfire oraz AIM-9X Sidewinder.

W dniu 25 marca br. w ramach testowej demonstracji inżynieryjnej Indirect Fire Protection Capability Increment 2 ? Intercept (IFPC Inc 2-I) na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk, specjaliści z US Army przeprowadzili testy odpaleń przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114L Longbow Hellfire z kołowej wyrzutni typu Multi Mission Launcher (MML) przeciwko bezzałogowemu aparatowi latającemu (UAV) MQM-170 Outlaw. Wcześniej w ten sam sposób testowano pocisk FIM-92 Stinger, który został pierwotnie zaprojektowany jako przenośny, ręcznie odpalany, naprowadzany na podczerwień pocisk kierowany ziemia-powietrze.

AGM-114L Longbow Hellfire to w pełni dostosowana do specyfikacji wystrzel i zapomnij wersja pocisku przeznaczona do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych. Wyposażenie naprowadzające stanowi głowica naprowadzania wstępnego i system radarowy pracujący na falach radiowych o długościach milimetrowych o dużej odporności na zakłócenia. Zasięg pocisku to 9.000 metrów, a głowicę bojową stanowi głowica kumulacyjna typu HEAT tandemowa o masie 9 kg. Masa całego pocisku to 49 kg, a długość 176 cm.

W ramach tych samych testów z wyrzutni MML wystrzelono również kierowany pocisk rakietowy klasy powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder.

AIM-9X Sidewinder jest to ostatnia modyfikacja pocisku z rodziny AIM-9, wprowadzana do uzbrojenia od 2004 roku (pierwsze kontrakty krajowe i zagraniczne). Wygląd pocisku został zmieniony, zastosowano mniejsze powierzchnie sterowe, całkiem nową elektronikę i systemy naprowadzania, dzięki czemu możliwe jest między innymi wykonanie ataku bez namierzania celu. Silnik napędzający pocisk jest prawdopodobnie ten sam, ale dodano funkcję zmiennego wektora ciągu co znacznie zwiększyło jego zwrotność i umożliwia atak na cele znajdujące się pod kątem 180°.

Czytaj także:

Raytheon pracuje nad nowym taktycznym pociskiem dalekiego zasięgu

Zaginiony pocisk Hellfire trafił na Kubę

Wielka Brytania kupi 500 rakiet AGM-114R Hellfire II

Francja kupi 200 pocisków AGM-114K1A Hellfire

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.