POLISH SABER firmy Cold Steel

Amerykanie produkują polską szablę husarską

Znana amerykańska firma Cold Steel specjalizująca się w produkcji noży, mieczy i innej broni białej wprowadziła do swej oferty replikę XVII-wiecznej polskiej szabli.

Model ?Polish Saber? to najnowszy produkt w ofercie kalifornijskiej firmy, która tworząc broń opierała się na wzorze polskiej XVII-wiecznej szabli husarskiej. Szablę zaprojektował Dave Baker, jej ostrze zostało wykonane ze stali węglowej. Całkowita długość broni wynosi 96,5 centymetra z czego 81 centymetrów stanowi długość głowni, broń waży około 1,1 kilograma. Szabla jest bogato zdobiona czerwonymi elementami wykonanymi ze skóry. Broń kosztuje 439,99 dolarów i jest dostępna na stronie firmy.

Polska szabla wyprodukowana przez firmę Cold Steel

Szabla przez szereg lat była „bronią narodową” Polaków. Tak charakteryzował ten rodzaj broni wybitny historyk Zygmunt Gloger w Encyklopedii Staropolskiej:

Szabla należała do tak zwanej broni białej czyli siecznej, za pomocą której Polacy odnosili wiele zwycięstw. Stała się więc ukochaną bronią narodu, którą rycerz polski oddawał w boju jeno razem z życiem. Stosunek, jaki zachodził między Polakiem i jego szablą, nie powtarza się u innych narodów.

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.