B-52 lecący nad oceanem / Źródło: Wikipedia.pl

Amerykańskie bombowce strategiczne B-52 nad Bałtykiem.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami amerykańskie bombowce strategiczne B-52 wezmą udział w nadchodzących ćwiczeniach BALTOPS. Obecność amerykańskich bombowców ma być jasnym przekazem zaadresowanym w stronę Kremla. 

Ćwiczenia BALTOPS 2015 są zaplanowane na czerwiec,  a ich skala ma być nieporównywalnie większa niż w latach ubiegłych. Informacją godną uwagi jest udział amerykańskich bombowców strategicznych B-52 w planowanych ćwiczeniach. Maszyny USA będą ćwiczyły zaminowywanie podejść do Szwedzkiego wybrzeża. B-52 to bombowce dalekiego zasięgu wprowadzone na stan armii USA w 1955 roku. Spektrum ich zastosowania jest dość szerokie, mogą one dokonywać konwencjonalnych bombardowań ( np. 51 bomb 500 funtowych) jak również być nosicielami bomb atomowych ( B28, B43, B53, B62, B83). Prócz tego amerykańskie samoloty mogą zaminowywać obszary morskie i  przenosić  rakiety. Nie trudno dostrzec, że B-52 jest konstrukcją zimnowojenną skonstruowaną z myślą o wojnie totalnej, jaką wtedy przewidywano.  Brał udział w konfliktach takich jak Wojna Wietnamska,  Wojnie w Iraku w 1991 roku, nalotach na Jugosławię oraz w Wojnie Afgańskiej (2001). Mimo, iż obecnie trwa proces wycofywania tej maszyny ze stanu uzbrojenia amerykańskiej armii, jest to nadal broń niebezpieczna.

Trudno nie dostrzec związku między lotami Rosyjskich „niedźwiedzi” Tu-95M, a planowanym użyciem B-52 w zbliżających się ćwiczeniach na morzu Bałtyckim. Jest to swoista odpowiedź na poczynania rosyjskich bombowców na terenie całej Europy, a od niedawna nawet Ameryki Północnej. Ciekawe w tym kontekście wydaje się być stanowisko władz Szwecji, której Marynarka Wojenna będzie brała udział w ćwiczeniach.  W rozmowie z szwedzkim radiem państwowym Generał Engelbrektson stwierdził, iż zapowiadane ćwiczenia z użyciem bombowców strategicznych dalekiego zasięgu B-52 mają  „wysłać jasny sygnał w zakresie polityki bezpieczeństwa”. Dodał również ” Jak zinterpretują to Rosjanie, to ich sprawa…”.

Łatwo przewidzieć stanowisko Rosji w tej sytuacji. Oczywiście pojawią się pełne oburzenia słowa o łamaniu podstaw bezpieczeństwa międzynarodowego z oczywistym przemilczeniem faktu, że to właśnie Federacja Rosyjska zaczęła te podstawy podkopywać z momentem aneksji Krymu.

Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku na kierunku "Bezpieczeństwo Narodowe". Obecnie student Uniwersytetu Białostockiego na wydziale historyczno-socjologicznym - kierunek "Stosunki Międzynarodowe". Koordynator działu "Bezpieczeństwo" portalu "Nowa Strategia". Prowadzi bloga "Piotr Kular" na portalu Mpolska24.pl gdzie posiada status eksperta. Obszar jego zainteresowań dotyczy bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego w kontekście prowadzonej polityki bezpieczeństwa państw takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.