Rosyjski KA-27SP / Źródło: en.wikipedia.org

Rosja narusza przestrzeń powietrzną Finlandii

Finowie oskarżają Rosjan o naruszenie ich przestrzeni powietrznej przez jeden z rosyjskich śmigłowców wojskowych. Miał on wtargnąć w przestrzeń powietrzną Finlandii i nie reagować na próby kontaktu ze strony fińskich sił powietrznych oraz Straży Granicznej. 

Sytuacja miała miejsce 10 grudnia bieżącego roku. Z informacji podanych przez fińską Straż Graniczną wynika, że około godziny 10:00 doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad Zatoką Fińską przez rosyjski śmigłowiec wojskowy (najprawdopodobniej Ka-27). Całe zdarzenie trwało ok. 6 minut, wiropłat przekroczył granicę fińską na głębokość 9 km docierając w rejon wyspy Haaapasaari. Po wykonaniu tej czynności maszyna wróciła na terytorium Federacji Rosyjskiej. Finowie złożyli w związku z tą sprawą protest  żądając wyjaśnień od  władz Rosji.

Co ciekawe, dokładnie tego samego dnia, w godzinach porannych doszło również do naruszenia przestrzeni powietrznej Gruzji przez rosyjski śmigłowiec Mi-8. Spędził on kilka minut w gruzińskiej przestrzeni powietrznej, latając między innymi nad gruzińskim posterunkiem policji w położonej 2 km od granicy miejscowości Mereti.

Rosyjskie MON stanowczo zaprzecza oskarżeniom Gruzinów, jednak nie pojawiło się żadne oficjalne oświadczenie dotyczące incydentu w Finlandii.

Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku na kierunku "Bezpieczeństwo Narodowe". Obecnie student Uniwersytetu Białostockiego na wydziale historyczno-socjologicznym - kierunek "Stosunki Międzynarodowe". Koordynator działu "Bezpieczeństwo" portalu "Nowa Strategia". Prowadzi bloga "Piotr Kular" na portalu Mpolska24.pl gdzie posiada status eksperta. Obszar jego zainteresowań dotyczy bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego w kontekście prowadzonej polityki bezpieczeństwa państw takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.