Sekretarz obrony USA Ashton Carter. (ASSOCIATED PRESS)

Ashton Carter: Nasze siły specjalne walczą teraz z ISIS

W czwartek, 21 stycznia br., sekretarz Obrony USA, Ashton Carter powiedział, że w tej chwili setki amerykańskich komandosów walczy z terrorystami Państwa Islamskiego na terytoriach Iraku i Syrii.

Podczas wizyty we francuskiej szkole oficerskiej w Paryżu, Ashton Carter powiedział, że tylko w tej chwili około 200 operatorów sił specjalnych USA przeprowadza rajdy na cele islamistów w Iraku i Syrii, zabijając lub pojmując ich, gdziekolwiek się znajdują.

Dodał, że amerykańscy specjalsi nawiązali już kontakt z innymi siłami walczącymi z ISIS, otwierając nową linię komunikacji z lokalnymi, zmotywowanymi bojownikami, którzy pomagają wskazywać kolejne cele dla lotnictwa i sił specjalnych.

Amerykanin dodał, że w Iraku są już wyspecjalizowane siły ekspedycyjne, które są przygotowywane do współpracy z Irakijczykami w celu przeprowadzania natychmiastowych rajdów dalekiego zasięgu.

Przyszłym francuskim oficerom powiedział, że wszyscy musimy mieć wspólny plan kampanii dla koalicji, tak aby nasi wrogowie nie przetrwali. Jako najważniejsze cele strategiczne wskazał zdobycie Mosulu w Iraku oraz Ar-Rakki w Syrii, która jest uważana za stolicę Państwa Islamskiego.

Szef Pentagonu spotkał się w środę, 20 stycznia br. ze swoimi ministerialnymi odpowiednikami z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii, Włoch oraz Holandii w celu omówienia strategii walki z islamistami.

Decyzję o wysłaniu pierwszej grupy żołnierzy sił specjalnych do walki z ISIS podjął Barack Obama w dniu 30 października ubiegłego roku (czytaj więcej: USA wyślą siły specjalne do Syrii). Dotarli oni do północnej Syrii pod koniec listopada, gdzie zajęli się tylko szkoleniem kurdyjskich sił Peszmerga (czytaj więcej: Amerykańscy komandosi w Syrii). Jednakże, na początku grudnia, A. Carter poinformował, że amerykańscy specjalsi włączą się do czynnej walki z przeciwnikiem, podejmując rajdy na strategiczne cele (czytaj więcej: USA jednak włączą się do misji bojowych na lądzie przeciwko ISIS).

Czytaj także:

Brytyjski atak w samym sercu Państwa Islamskiego

Kanadyjskie siły specjalne wsparły irackich Kurdów w walce z ISIS

Niemiecka broń dla Kurdów walczących z ISIS

Operator Delta Force poniósł śmierć w Iraku

Snajper ?bohater? SAS uratował dwóch Syryjczyków

Śmierć operatora sił specjalnych USA w Afganistanie

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.