Bear Grylls ?Płonące anioły? ? recenzja

W dniu 15 września 2016 roku nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się książka pt. ?Płonące anioły? autorstwa Beara Gryllsa. Nowa książka słynnego podróżnika, alpinisty i popularyzatora sztuki przetrwania Beara Gryllsa to kontynuacja losów znanego z pierwszej części pt. ?Lot widmo? Willa Jaegera walczącego o przetrwanie ludzkości przeciw żądnym władzy nad światem nazistom.

Akcja nowego dzieła Beara Gryllsa rozpoczyna się od ciekawej retrospekcji ? autor powraca do przeszłości tj. do 16 października 1942 roku. Dwa pierwsze rozdziały skupiają się na postaci porucznika SS Hermana Wirtha, założyciela organizacji Dutsche Ahnenerbe ? której celem było udowodnienie istnienia mitycznego nordyckiego ludu, z którego wywodzi się rasa aryjska. Akcja toczy się na lodowcu, gdzie dokonano niezwykłego odkrycia, albowiem w wiecznej zmarzlinie lodowca odnaleziono ciało kobiety, którą naziści uznali za starożytną nordycką księżniczkę, której nadano imię Val. 

Zgromadzeni na lodowcu nazistowscy żołnierze docierają do zwłok zamrożonej w lodowcu i uznawanej za starożytną nordycką księżniczkę kobiety ? zderzają się jednak z rzeczywistością, okazuje się bowiem, że zwłoki wymarzonej przez nich bogini budzą niepokój i odrazę zgromadzonych. Wszystko za sprawą tajemniczej przyczyny jej śmierci.  Następnie przenosimy się do czasów współczesnych, gdzie śledzimy losy Willa Jaegera poszukującego zemsty byłego operatora Special Air Service (SAS). Akcja rozpoczyna się na pokładzie samolotu transportowego C-130 Hercules ? główny bohater natychmiast rzuca się w wir akcji, na wstępie szantażując byłego pilota SOAR i zmuszając go do podejścia się niebezpiecznej misji. Prowadząc zespół złożony z trzech komandosówk, Jaeger wyrusza na Kubę z misją odbicia towarzyszki broni Letici Santos. Po wykonaniu w nietypowym stylu zadania odbicia zakładnika akcja przenosi się do Londynu, gdzie główny bohater odwiedza ranną podczas akcji odbicia zakładniaka członkinię drużyny Irinę Narov.

Od tego momentu rozpoczyna się zasadnicza część książki, gdzie akcja przebiega w coraz dynamiczniejszy sposób. Główny bohater Will Jaeger po dość niekonwencjonalnym teście na zaufanie przystępuje do tajemniczej organizacji. Oganizacja, do której dołączył Jaeger wraz ze swoją drużyną walczy z nazistami, którzy uciekli wymiarowi sprawiedliwości po II Wojnie Światowej. Czytelnik dowiaduje się, że naziści istnieją nadal i mają się nadzwyczaj dobrze ? piastują wysokie urzędy i szykują się do zgotowania światu prawdziwej apokalipsy za sprawą tajemniczego i zbierające śmiertelne żniwo wirusa odnalezionego wraz ze zwłokami ?nordyckiej bogini”.

Will Jaeger i Irina Narov wyruszają do Afryki, gdzie według danych wywiadowczych zebranych przez tajną organizację, do której należą znajduje się ośrodek laboratoryjny nazisty Kammlera. W czasie wizyty w afrykańskim raju bohaterowie infiltrują potencjalne miejsce dyslokacji laboratorium tj. górę o nazwie Płonące Anioły, ale nie znajdują niczego oprócz starego samolotu Blohm & Voss BV 222. Wydarzenia, do których później dochodzi, sprawiają, że zaprzyjaźniają się z synem Kammlera, który decyzję się im pomóc w trudnej chwili i przekazuje informacje ułatwiające prowadzone śledztwo. Dwójka bohaterów wyrusza do Nairobi w poszukiwaniu tajemniczego chłopca Simona Bello, który ujawnia istnienie wyspy Zarazy, gdzie prowadzone są prace nad wirusem. Bohaterowie szukają się do ostatecznego uderzenia, wyruszają na wyspę, gdzie wpadają w zasadzkę. Tymczasem Kammler rozpoczyna realizację apokaliptycznego planu i powołania do życia na popiołach ludzkości IV Rzeszy.

Czy drużyna Willa Jaegera będzie w stanie ocalić świat od zagłady? O tym musicie przekonać się sami!

Ocena: 

Gdy po raz pierwszy ujrzałem książkę ?Płonące anioły? i znajdujące się na okładce wydrukowane dużą żółtą czcionką nazwisko BEAR GRYLLS miałem mieszane odczucia. Nie mogłem wyobrazić sobie słynnego podróżnika, alpinisty i popularyzatora sztuki przetrwania Beara Gryllsa w roli pisarza ? wcześniej nie spotkałem się z jego książkami. Przy dużej dozie niechęci albo nieufności zabrałem się do czytania. Oficjalny opis umieszczony na okładce nie zachęcał ? wydawał mi się, że książka będzie zbyt ?przekombinowana. Początkowo historia nie wydawała się ciekawe, można wręcz powiedzieć, że nie powalała na kolana ? podejście do lektury zmieniłem już po przeczytaniu kilkudziesięciu stron. W moim odczuciu dopiero wtedy rozwinęła się dynamiczna akcja, a wcześniejsze rozdziały były tylko koniecznym wprowadzeniem ? taka jest moja subiektywna opinia. Zagłębiając się w lekturę, zauważyłem, że akcja i dramatyzm opisywanej sytuacji coraz bardziej przybierają na sile ? to uczyniło książkę Beara Gryllsa tak dobrą. Przeczytanie całego 384 stronicowego drugiego tomu cyklu noszącego tytuł ?Will Jaeger? zajęło mi zaledwie dwa dni ? myślę, że to mówi samo za siebie. Ostatecznie okazało się, że warto było poświęcić czas na lekturę ?Płonących Aniołów.

?Płonące anioły? to zdecydowanie ciekawa lektura, która znajdzie uznanie wśród każdego wielbiciela sensacji/kryminałów/thrillerów. Bear Grylls znany mi dotąd tylko ze słyszenia ? nigdy nie oglądałem programów o przetrwaniu z jego udziałem – okazał się bardzo dobrym pisarzem. Polecam serdecznie!


BEAR GRYLLS. /Fot. @BearGrylls/Twitter

O autorze:

Al­pi­ni­sta, od­kryw­ca, zdo­byw­ca czar­ne­go pasa w ka­ra­te. Prze­szedł szko­le­nie w bry­tyj­skich od­dzia­łach spe­cjal­nych SAS, gdzie na­uczył się sztu­ki prze­trwa­nia. W wie­ku 21 lat prze­żył cięż­ki wy­pa­dek pod­czas sko­ku spa­do­chro­no­we­go ? zła­mał krę­go­słup w trzech miej­scach. Mimo to po dwóch la­tach re­ha­bi­li­ta­cji zre­ali­zo­wał swe dzie­cię­ce ma­rze­nie i jako naj­młod­szy Bry­tyj­czyk w hi­sto­rii sta­nął na szczy­cie Mo­unt Eve­re­stu. Wy­czyn ten od­no­to­wa­no w Księ­dze re­kor­dów Gu­in­nes­sa. Jest zna­ny dzię­ki swym fa­scy­nu­ją­cym wy­pra­wom oraz pro­gra­mom, któ­re przed te­le­wi­zo­ra­mi gro­ma­dzą po­nad mi­liard wi­dzów w 150 kra­jach.

 

 Autor: Bear Grylls

Tytuł: Płonące anioły

Wydawnictwo: Pascal

Oprawa: miękka klejona

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7642-824-6

Liczba stron: 384

Format: 140×205

> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.