MQ-1 Predator (Źródło: Charles McCain/Flickr)

Dwóch czołowych przywódców Al-Kaidy zginęło w ataku amerykańskiego drona

Afgańska Służba Bezpieczeństwa (NDS) potwierdziła, że w niedzielnym atakach amerykańskiego drona w prowincji Kunar zginęli: Faruk al-Katani, emir Al-Kaidy w północno-wschodnim Afganistanie oraz jego zastępca, Bilal al-Utabi.

Prowincja Kunar, Afganistan. / Wikimedia Commons.

Prowincja Kunar, Afganistan. / Wikimedia Commons.

Do ataków amerykańskiego bezzałogowego, uderzeniowego aparatu latającego (UCAV) doszło w niedzielę, 23 października br. w afgańskiej prowincji Kunar, leżącej w północno-wschodniej części kraju. Była to zaplanowana akcja, mająca na celu fizyczną likwidację Faruka al-Kataniego i Bilala al-Utabiego. Przeprowadzono dwa niezależne ataki z użyciem kilku przeciwpancernych rakiet powietrze-ziemia AGM-114 Hellfire w kryjówki, gdzie według wywiadu, ukrywali się podejrzani. Jednak dopiero w czwartek, 27 października br. Afgańska Służba Bezpieczeństwa (National Directorate of Security; NDS) potwierdziła, że w wyniku ataków zginęło dwóch czołowych przywódców Al-Kaidy oraz inny członek tej terrorystycznej organizacji. Podkreślono również, że ataki przeprowadzono w koordynacji z NDS.

W związku z potwierdzeniem NDS, sekretarz prasowy Departamentu Obrony USA, Peter Cook wydał oświadczenie, podkreślając, że Pentagon wciąż ocenia skutki ataku, ale ich śmierć [Faruka al-Kataniego i Bilala al-Utabiego ? przyp. red.] stanowiłby znaczący cios w terrorystyczną aktywność [Al-Kaidy ? przyp. red.] i zmniejszenie zagrożenia dla Afganistanu, USA i ich sojuszników na całym świecie. Departament podkreśla, że był to najbardziej znaczący atak przeciwko Al-Kaidzie w Afganistanie od wielu lat, zwłaszcza, że intensywne poszukiwania Al-Kataniego trwały od czterech lat.

Faruk Al-Katani był wieloletnim emirem Al-Kaidy na północnym wschodzie Afganistanu, według amerykańskiego wywiadu został obarczony zadaniem odtworzenia bezpiecznych baz Al-Kaidy w tym kraju oraz przygotowywanie ataków na USA i siły międzynarodowej koalicji. Z kolei do zadań Bilala al-Utabiego, jako zastępcy, należało m.in. rekrutowanie i szkolenie zagranicznych bojowników.

Źródła:

NDS Afghanistan

defense.gov: Statement by Pentagon Press Secretary Peter Cook on Strikes against Al-Qaeda leaders in Afghanistan

Czytaj także:

Katastrofa Mi-17 w Afganistanie

Przywódca Talibów zginął w amerykańskim nalocie

Australia przedłuży misję wojskową w Afganistanie

Stany Zjednoczone cofnęły swoją decyzję o redukcji żołnierzy w Afganistanie

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.