/Fot. Australian Defence Force

Australia przedłuży misje wojskową w Afganistanie

W piątek, w dniu 8 lipca br., rząd Australii ogłosił swoją decyzję o przedłużeniu o sześć miesięcy afgańskiej misji wojskowej oraz zobowiązał się do przekazywania corocznie pakietu pomocy finansowej na rzecz Afgańskich sił Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) i Narodowej Policji Afganistanu.

Afganistan | Źródło: Wikimedia

Afganistan | Źródło: Wikimedia

W piątek, w dniu 8 lipca br., rząd Australii ogłosił swoją decyzję o przedłużeniu o sześć miesięcy [do połowy 2017 roku] misji wojskowej w rozdartym wojną domową Afganistanie oraz zobowiązał się do przekazywania corocznie pakietu pomocy finansowej na rzecz Afgańskich sił Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) i Narodowej Policji Afganistanu.

Oprócz przedłużenia misji, władze Australii zobowiązały się do przekazywania corocznej pomocy wojskowej w postaci 100 mln USD na rzecz Afgańskich sił Afgańskiej Armii Narodowej (ANA) i Narodowej Policji Afganistanu do 2020 roku. Jak wynika z oświadczenia, rząd Australii stwierdził o konieczności budowy zdolności afgańskich sił bezpieczeństwa do obrony kraju i ludności afgańskiej przed atakami talibów i innych ugrupowań terrorystycznych.

 

Podobne doświadczenie, stwierdzające o kontynuacji militarnego zaangażowania w Afganistanie wydał przywódca Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Amerykański prezydent zapowiedział utrzymanie personelu wojskowego na terenie Afganistanu, w liczbie nie mniejszej niż 8,400 żołnierzy (czytaj także: Stany Zjednoczone cofnęły swoją decyzję o redukcji żołnierzy w Afganistanie).

Australijskie siły zbrojne zakończyły prowadzenie operacji bojowych w Afganistanie pod koniec 2013 roku. Wówczas zmienił się charakter misji ? z bojowej przekształciła się ona na misję szkoleniową. W Afganistanie pozostało około 270 żołnierzy, których zadaniem stało się prowadzenie misji szkoleniowych i doradztwa ? misja miała zakończyć się w 2016 roku.

Podjęcie decyzji o przedłużeniu australijskiego zaangażowania wojskowego w Afganistanie spowoduje, że pozostaną oni w Afganistanie co najmniej do połowy 2017 roku. Australijski kontyngent wojskowy stacjonuje w Kabulu (stolica Afganistanu), gdzie wspiera Narodową Akademię Wojskową Afganistanu. Decyzja australijskiego rządu została podjęta za zgodą partii opozycyjnej.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.