Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” wyruszyła na Morze Egejskie [ZDJĘCIA]

W dniu 29 czerwca br. fregata rakietowa ORP Generał Tadeusz Kościuszko (273), wraz z komponentem lotniczym i pododdziałem wojsk specjalnych, wypłynęła z portu wojennego w Gdyni udając się na Morze Egejskie, gdzie dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2).

W czasie uroczystości wypłynięcia polskiego okrętu wojennego na misję wsparcia sojuszników w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na południu Europy, uczestniczyli wiceszef BBN Jarosław Brysiewicz, wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski, a także Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański, inspektor Marynarki Wojennej, kontradm. Mirosław Mordel i Dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Krzysztof Jaworski. Dowódca Generalny RSZ powiedział:

Polska wydzieliła siły do wsparcia działań NATO na Morzu Egejskim, jako wyraz sojuszniczej solidarności. Współtworząc Pakt Północnoatlantycki nie można tylko brać, należy także współuczestniczyć w budowaniu jego zdolności i gwarancji bezpieczeństwa dla wszystkich członków.

Kontradm. Mordel dodał również, że obszar działania fregaty to Morze Śródziemne ze szczególnym uwzględnieniem Morza Egejskiego oraz Morza Czarnego, ale głównym zadaniem ORP Gen. T. Kościuszko będzie monitorowanie ruchu morskiego i zapobieganie aktom nielegalnej imigracji.

Wiceszef BBN, Jarosław Brysiewicz powiedział, że:

Misją fregaty jest udział i wsparcie stałego zespołu okrętów NATO-wskich na Morzu Śródziemnym. Mamy nadzieję, że to będzie odczuwalny i zauważalny nasz wkład we wspólne europejskie i NATO-wskie bezpieczeństwo.

Brysiewicz przekazał dla kmdr por. Grzegorza Muchy, dowódcy okrętu, dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy, tzw. banderę „bojową”, która jest znacznie większa od tej używanej na co dzień, a jej nazwa wywodzi się od chorągwi, która niegdyś była podnoszona przez okręty bezpośrednio przed wejściem do bitwy. Warto zauważyć, że ORP Gen. T. Kościuszko jest pierwszym polskim okrętem wojennym, który otrzymał banderę „bojową”.

Odczytano także list od prezydenta RP do załogi:

Misja ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” będzie realizacją polskiego wkładu w ideę solidarności sojuszniczej poprzez zabezpieczenie interesów państw południowej flanki. Idea ta stanowi element polskiej racji stanu, a jej wyrazem jest zasada obrony kolektywnej i wzajemne wsparcie w sytuacjach zagrożenia. Flota wojenna jest naturalnie predestynowana do operowania w środowisku międzynarodowym, dlatego także na niej spoczywa obowiązek reprezentowania Rzeczypospolitej w misjach wspólnoty transatlantyckiej. Działania fregaty mają wspierać utrzymanie pokoju i porządku prawnego na akwenach Morza Śródziemnego i Czarnego. Jest to niezwykle odpowiedzialne zadanie, realnie kształtujące tamtejsze środowisko bezpieczeństwa, a jednocześnie budujące naszą pozycję w Sojuszu. Polska pragnie stale podkreślać swoją postawę wiarygodnego partnera w układzie euroatlantyckim, a włączenie się w operację wykonywaną przez zespół okrętów sił morskich NATO, zwłaszcza w przededniu warszawskiego szczytu Sojuszu, jest tego rzeczywistym dowodem. Pamiętajcie, biało-czerwona bandera – także ta, którą otrzymujecie dzisiaj, a którą rozwiniecie, rozpoczynając działania w zespole – jest zobowiązaniem do pełnienia przez okręt i przez każdego z Was roli ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei wiceszef MON, Wojciech Fałkowski zaznaczył, że:

Polska prezentuje swoją zdolność do współpracy sojuszniczej do ochrony, do współdziałania na południowej flance NATO. Morze Śródziemne jest tym akwenem, który tworzy tą flankę południową i razem z flanką wschodnią jest w tej chwili strefą szerokiego i dokładnego zainteresowania wszystkich sojuszników. Obecność Polski w tym regionie podkreśla naszą zdolność bojową i naszą wiarygodność sojuszniczą.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Według planów MON, okręt powinien dołączyć do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2) na początku lipca br., a powrót z misji zaplanowano na 16 września br. Oprócz 215-osobowej załogi okrętu, na Kościuszce znaleźli się żołnierze Wojsk Specjalnych oraz morski śmigłowiec wielozadaniowy Kaman SH-2G Super Seasprite. Pierwsza zapowiedź wysłania okrętu wojennego w tamten region padła z ust Ministra Spaw Zagranicznych, Witolda Waszczykowskiego w dniu 18 maja br. (czytaj więcej: Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne), co potwierdził 6 dni później szef MON, Antoni Macierewicz (czytaj więcej: Macierewicz: Wyślemy fregatę rakietową ORP ?Gen. T. Kościuszko? na Morze Egejskie).

Czytaj także:

Prezydent Duda podpisał wniosek o użyciu sił zbrojnych

Szef BBN ujawnił miejsce stacjonowania F-16 i sił specjalnych na Bliskim Wschodzie

Znamy datę wysłania polskich F-16 do Syrii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.