Gruzińscy żołnierze podczas ćwiczeń w Hohenfels (Bawaria). /Fot. U.S. Army photo by Spc. Wayne Becton/Released

Gruzja znosi obowiązkową służbę wojskową

Rząd Gruzji zdecydował o zniesieniu obowiązkowego poboru wojskowego i postawieniu na armię zawodową ? pierwsze pogłoski o zniesieniu poboru pojawiły się w 2007 roku, ale wojna w Osetii Południowej zmusiła władze w Tbilisi do czasowego porzucenia planów.

Ogłoszona w dniu 27 czerwca br. roku przez urząd Ministra Obrony Narodowej Gruzji decyzja spotkała się z szeroką krytyką opozycji parlamentarnej, która zarzuciła minister Tinatin Khidasheli podejmowanie amatorskich decyzji, mających na celu wygraną w nadchodzących wyborach. Decyzja o zniesieniu zasadniczej służby wojskowej została podjęta samodzielnie przez szefową gruzińskiego MON, bez konsultacji z premierem, prezydentem czy Narodową Radą Bezpieczeństwa.

Premier Gruzji, Giorgi Kvirikashvilli stwierdził, że tak istotna dla państwa decyzja o zniesieniu obowiązkowego poboru powinna być omówiona z Narodową Radą Bezpieczeństwa. Z kolei prezydent Gruzji, Giorgi Margvelashvili powiedział, że niezależnie od tego, czy zostanie zatwierdzona, czy nie, decyzja nie powinna być podejmowana przez jedną osobę, lecz powinna być omawiana na sesji posiedzenia rządu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Decyzja podjęta przez Ministerstwo Obrony Narodowej Gruzji wpłynie jedynie na armię narodową, ponieważ większość poborowych służy w siłach innych resortów, m.in.: w siłach policji, więziennictwa, czy służbach wywiadowczych.

Zobacz także:

 

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.