Dwie rakiety XASM-3 podczepione pod skrzydłami myśliwca F-2A. / fot. Twitter via @MR2AW11SP.

Japonia: Testy nowej ponaddźwiękowej rakiety przeciw-okrętowej XASM-3 [WIDEO]

W dniu 2 sierpnia br. japońska Agencja Zamówień Technologicznych i Logistyki (ATLA) ujawniła pierwsze nagranie wideo z odpalenia prototypowej ponaddźwiękowej rakiety przeciw-okrętowej XASM-3 przez wielozadaniowy myśliwiec Mitsubishi F-2A.

W środę, 2 sierpnia br. japońska Agencja Zamówień Technologicznych i Logistyki (Acquisition, Technology & Logistics Agency; ATLA) ujawniła pierwsze nagranie wideo z odpalenia prototypowej ponaddźwiękowej rakiety przeciw-okrętowej XASM-3 przez wielozadaniowy myśliwiec Mitsubishi F-2A. Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Obrony z lipca br., rakieta wejdzie do produkcji w 2018 roku i na uzbrojenie Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony (K?k? Jieitai; JASDF) pod nazwą ASM-3, zastępując w linii rakiety ASM-1 (typu-80) i ASM-2 (typu 93).

Testy aerodynamiczne oraz próby na nosicielu zakończono już w 2015 roku, a obecnie rakieta jest w końcowej fazie produkcji prototypowej. Japoński dziennik Yomiuri Online, który pierwszy ujawnił plany wdrożenia nowej rakiety przeciw-okrętowej twierdzi, że XASM-3 jest trudny do przechwycenia ze względu na swoją prędkość maksymalną i jest odpowiedzią na niedawne agresywne działania Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN) na Morzu Wschodniochińskim.

Nie jest jasne, czy wideo przedstawia test rakiety z marca br., o którym pojawiły się informacje czy jest już drugim odpaleniem XASM-3. Pięć miesięcy temu F-2A odpalił po raz pierwszy nową rakietę przeciwko wycofanemu w marcu 2015 roku ze służby niszczycielowi rakietowemu JS Shirane (DDG-143), typu Shirane.

Warto też zauważyć, że pod koniec czerwca br. agencja ATLA testowała inną prototypową rakietę przeciw-okrętową, oznaczoną jako XSSM i przeznaczoną dla okrętów wojennych Morskich Sił Samoobrony (Kaij? Jieitai; JMSDF). XSSM został odpalona z okrętu doświadczalnego JS Asuka (ASE-6102) przeciwko kutrowi-celowi typu Barracuda USV-MT.

WIDEO:

Według dostępnych informacji, X-ASM-3 osiąga prędkość maksymalną ponad 3 Ma (ok. 3.675 km/h na poziomie morza ? przyp. red.) dzięki silnikowi strumieniowemu (ramjet), wyposażonemu w dwa wloty powietrza (konstrukcyjnie podobne rozwiązanie jak w europejskiej rakiecie powietrze-powietrze MBDA Meteor czy francuskiej rakiecie powietrze-ziemia ASMP-A z głowicą nuklearną ? przyp. red.). X-ASM-3 ma 5,25 metra długości, masę 900 kg oraz zasięg ok. 150 km (80 mil morskich). Naprowadzanie rakiety odbywa się dwutorowo: we wczesnej fazie lotu rakieta porusza się do celu dzięki sygnałowi GPS oraz inercyjnie, natomiast w fazie terminalnej zastępuje go aktywny/pasywny seeker, a rakieta leci tuż nad taflą morza by uniknąć przechwycenia.

Źródła:

navyrecognition.com: Video: Japan’s XASM-3 Supersonic Anti-Ship Missile Test Launch

navyrecognition.com: Japan to Produce and Procure XASM-3 Supersonic Anti-Ship Missile in 2018

navyrecognition.com: Japan to Test its New XASM-3 Supersonic Anti-Ship Missile Against Shirane-class Destroyer

Czytaj także:

Japonia ujawniła nowy kołowy transporter opancerzony [WIDEO]

Japonia odebrała pierwszy myśliwiec F-35A Lightning II [ZDJĘCIA + WIDEO]

Spór Chiny-Japonia: Nowe pociski przeciw-okrętowe trafią na Wyspy Riukiu

Japonia modernizuje swoje baterie rakiet Patriot

Chińczycy przetestowali nowy silnik strumieniowy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.