Wyrzutnia japońskich pocisków przeciw-okrętowych Typ 88 (SSM-1). / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Spór Chiny-Japonia: Nowe pociski przeciw-okrętowe trafią na Wyspy Riukiu

Jak informuje dziennik Yomiuri Shimbun, w związku z narastającym sporem chińsko-japońskim o Wyspy Senkaku, rząd w Tokio opracuje i rozmieści nowe pociski przeciw-okrętowe o zasięgu 300 km, które zostaną rozmieszczone na wyspie Miyako w archipelagu Riukiu.

W dniu 15 sierpnia br. japoński dziennik Yomiuri Shimbun poinformował, że w przyszłym roku rozpoczną się prace nad nowym pociskiem przeciw-okrętowym bazowania lądowego o zasięgu 300 km, który w 2023 roku zostanie rozmieszczony na wyspie Miyako w archipelagu Riukiu, dzięki czemu w zasięgu rażenia znajdą się sporne z Chinami Wyspy Senkaku.

Powołując się na anonimowe źródła w japońskim MON, dziennik informuje, że nowy pocisk będzie umieszczony na mobilnej platformie samochodowej i naprowadzony za pomocą GPS na odległość do 300 km (186 mil). Koszty opracowania nowego systemu rakietowego zostaną przedstawione we wrześniu br.

1. Wyspy Senkaku; 2. Miyako (archipelag Riukiu). / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

1. Wyspy Senkaku; 2. Miyako (archipelag Riukiu). / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Obecnie, Japońskie Lądowe Siły Samoobrony (JGSDF) operują pociskami przeciw-okrętowymi Typ 88 (SSM-1) o zasięgu 180 km oraz, od 2015 roku, zmodernizowaną wersją, oznaczoną jako Typ 12 o zasięgu 200 km. Pocisk jest rozwinięciem Typ 80 (50 km), którego wariant bazowania okrętowego, oznaczony jako Typ 90 ma zasięg 150 km.

Dwa miesiące temu doszło do incydentu nad w pobliżu spornych wysp, gdy dwa japońskie myśliwce Mitsubishi F-15J Eagle zagroziły zestrzeleniem chińskich Su-30MKK (w kodzie NATO: Flanker-C) w Strefie Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego (East China Sea Air Defense Identification System; ADIZ)(czytaj więcej: Incydent z udziałem japońskiego i chińskiego lotnictwa).

Czytaj także:

Japonia modernizuje swoje baterie rakiet Patriot

Japonia zwiększy budżet obronny w obawie przed Chinami

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.