Jerzy Borowczyk, Michał Larek ?Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie?- recenzja

W piątek, w dniu 15 czerwca br. nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka pt. ?Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie? autorstwa Jerzego Borowczyka i Michała Larka. Rozmówcy Jerzego Borowczyka i Michała Larka to ciekawe osobistości, przedstawiające swoją wizję rzeczywistości niepokojonej kryzysami, konfliktami i wojnami.  

W piątek, w dniu 15 czerwca br. nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka autorstwa Jerzego Borowczyka i Michała Larka pt. ?Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie?. Dzieło Jerzego Borowczyka i Michała Larka przedstawia dwanaście rozmów z osobami przedstawiającymi swoją wizję świata, w którym żyjemy. Rozmówcy rzucają światło na trwające kryzysy, konflikty i wojny, ukazując własne zdanie na ich temat. Czytając ?Punkty zapalne? dowiadujemy się, jak postrzegają świat reporterzy, fotoreporterzy, komentatorzy, analitycy, politycy, szpiedzy czy dyplomaci. Autorzy rozmawiają i poruszają ciekawe tematy z następującymi rozmówcami:

  • Piotr Andrews – Sfotografować wojnę
  • Paweł Smoleński – Przeżyć świat wewnętrznie
  • Vincent Severski – Szpieg w Brukseli
  • Andrzej Jonas – Jak uniknąć globalnej katastrofy?
  • Wojciech Jagielski – Na krańcach naszego świata
  • Aleksander Smolar – Unia będzie inna
  • Adam Daniel Rotfeld – Suma wszystkich kryzysów
  • Wojciech Tochman – Wszędzie czuję wojnę
  • Patrycja Sasnal – Wojna islamu z islamem
  • Miłada Jędrysik – Front wojny, front medialny
  • Ludwik Dorn – House of Cards po polsku
  • Krzysztof Meller – Kamera zabójcy

Książka łączy w sobie 314 stron rozmów autorów z wyżej wymienionymi osobistościami. Autorzy zadają wiele pytań, od tych pozornie prostych (Jak został pan dziennikarzem?) do takich, które zmuszają rozmówców do znacznie głębszych, starających się ukazać nam świat ich oczami wypowiedzi. Autorzy przyjęli ciekawą metodę ? na początku czytelnik dowiaduje się kim jest osoba, z którą rozmawiają, później czytamy o miejscu i okolicznościach spotkania.

?Punkty zapalne … ? to ciekawa oprawa graficzna. Przed każdym z wywiadów czytelnik widzi dobre jakościowo zdjęcie rozmówców Jerzego Borowczyka i Michała Larka. Kontrowersyjna okładka przedstawiająca zrujnowane wojną budynki, poruszających się pojazdem uzbrojonych bojowników i co najbardziej niezwykłe dziecko, którego dłoń znajduje się w środku czerwonych linii ? nie sposób nie odnieść wrażenia, że symbolizują one celownik. Wnętrze okładki zdobi zaś ciekawie wykonana mapa świat. Taka oprawa graficzna zwróci uwagę każdego czytelnika.

Ocena: Jerzy Borowczyk i Michał Larek rozmawiając z dwunastoma osobami, przedstawiają wizję świata ogarniętego mrokiem, kryzysami, konfliktem i wojnami ? dla mnie takie postrzeganie świata nie jest nowością. Napisanie recenzji zajęło mi dużo czasu, częściowo przez to, że niejednokrotnie musiał zmuszać się do czytania opinii rozmówców, z którymi się nie zgadzam. Kolejnym powodem była chęć przemyślenia niektórych faktów.

Reasumując, niektóre opinie rozmówców Michała Larka i Jerzego Borowczyka nie przemawiają do mnie ? nie sposób się z nimi zgodzić. Inne to dosłownie słowa wyjętych z moich ust. Oprócz kilku ciekawych rozmówców, uroku dodaje bez wątpienia okładka, do której też mógłbym mieć zastrzeżenie, gdyby nie świadomość, że jej zadaniem jest intrygować, zmuszać do zwrócenia uwagi ? to jej się w 100% udaje.

Ciekawa oprawa graficzna (zdjęcia rozmówców) poniekąd wpływają na lekturę. Ciekawym aspektem rozmów jest to, że w trakcie konwersacji dowiadujemy się o wielu innych książkach ? na pewno zainteresuję się tym tematem (nie wiem, czy je przeczytam, ale na pewno przeprowadzę lekki research).

Podsumowując, książka pt. ?Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie? to rozmowy o świecie prezentujące ?poglądy? dwunastu osób. Nie wszystkie z nich są zbliżone moim, wielu z nich nie zrozumiem. Mam mieszane uczucia co do tej lektury i długo zastanawiałem się nad ostateczną oceną i tym czy polecić ją czytelnikom Nowej Strategii. Doszedłem do wniosku, iż moja ocena to „50/50” – chodzi tu o identyfikowanie się ze słowami rozmówców. Do pracy Jerzego Borowczyka i Michała Larka nie mam zastrzeżeń. ?Punkty Zapalne … ? to książka, którą polecam każdemu, jednocześnie zaznaczam, iż przedstawiona wyżej opinia jest tylko odzwierciedleniem moich doświadczeń i nie musicie na nich polegać. Dajcie sobie szansę i sprawdźcie ją sami!

O Autorach

  1. Jerzy Borowczyk, historyk literatury (Pracownia Dokumentacji Literackiej Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu), Wspólnie z Michałem Larkiem nagrali i zapisali tomy wywiadów z pisarzami (Rozmowa była możliwa, Poznań 2008; Przywracanie, wracanie, Rozmowy szczecińskie z Arturem Danielem Liskowackim, Szczecin 2014). Razem z Wojciechem Hemarskim ułożył książkę Co piłka robi z człowiekiem? Młodość, futbol i literatura – antologia (Poznań 2012).
  2. Michał Larek, adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Redaktor „Czasu Kultury”. Zajmuje się literaturą XX i XXI wieku, antropologią mediów i kulturą popularną. Ostatnio wydał Przywracanie, wracanie, Rozmowy szczecińskie z Arturem Danielem Liskowackim (z Jerzym Borowczykiem) i Martwe Ciała, reportaż kryminalny (z Waldemarem Ciszakiem).

punkty-zapalne-dwanascie-rozmow-o-swiecie-i-polsce-b-iext43239769

Autor: Jerzy Borowczyk, Michał Larek

Tytuł: Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2016

ISBN:  978-83-7976-453-2

Liczba stron: 314

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.