Niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Mason (DDG-87). /Fot. US Navy.

Kolejny atak na amerykański niszczyciel i odpowiedź US Navy [WIDEO]

W dniu 12 października br. amerykański niszczyciel rakietowy USS Mason (DDG-87), typu Arleigh Burke ponownie został zaatakowany przez rebeliantów Huti u wybrzeży Jemenu. W odpowiedzi inny niszczyciel, USS Nitze (DDG-94) zniszczył za pomocą rakiet manewrujących BGM-109 Tomahawk trzy radary bojowników, służące do namierzania amerykańskich jednostek pływających w regionie.

Cieśnina Bab al-Mandab (znana pod nazwą ?Brama Łez?, ?Wrota łez?). /Fot. Wikimedia Commons.

Cieśnina Bab al-Mandab (znana pod nazwą ?Brama Łez?, ?Wrota łez?). /Fot. Wikimedia Commons.

W środę, 12 października br. około godz. 18:00 czasu lokalnego (GMT+3) bojownicy Huti ponownie ostrzelali z rejonu miasta Al-Hudajda, tym razem za pomocą dwóch rakiet manewrujących, amerykański niszczyciel rakietowy USS Mason (DDG-87), typu Arleigh Burke, znajdujący się w rejonie na północ od cieśniny Bab al-Mandab. Ponownie atak był nieudany, a okręt skutecznie obronił się.

Sekretarz prasowy Departamentu Obrony USA, Peter Cook, powiedział, że:

Po raz drugi w ciągu czterech dni, USS ?Mason? bronił się przed atakiem rakietowym podczas wykonywania rutynowych zadań na wodach międzynarodowych Morza Czerwonego u wybrzeży Jemenu. Ci, którzy grożą naszym siłom powinni wiedzieć, że amerykańscy dowódcy pozostawią sobie prawo do obrony swoich okrętów i będą reagować na to zagrożenie w odpowiednim czasie i we właściwy sposób.

Na odpowiedź US Navy nie trzeba było czekać długo. Inny niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, znajdujący się w rejonie, USS Nitze (DDG-94), otrzymał rozkaz przeprowadzenia ataku rakietowego na pozycje rebeliantów Huti w Jemenie. Atak był autoryzowany przez prezydenta Baracka Obamę, po konsultacji z sekretarzem obrony Ashtonem Carterem oraz Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Josephem F. Dunfordem, Jr.

W czwartek, o godz. 4:00 czasu lokalnego, okręt wystrzelił co najmniej 5 rakiet manewrujących typu BGM-109 Tomahawk i zniszczył trzy radary, należące do Huti w rejonie jemeńskiego portu Ras Isa, na północ od miejscowości Mokka i w pobliżu Al Khoka. Instalacje zapewniały, wspieranym przez Iran bojownikom, namierzanie amerykańskich okrętów wojennych, znajdujących się w regionie.

Wystrzelenie rakiet…

…i efekty ataku:

Pierwszy atak rebeliantów miał miejsce w niedzielę, 9 października br. (czytaj więcej: Amerykański okręt wojenny ostrzelany z Jemenu). Po ataku ujawniono, że Huti wystrzelili trzy pociski, najprawdopodobniej chińskie rakiety przeciw-okrętowe C-802 (w kodzie DIA/NATO: CSS-N-8 Saccade) w kierunku niszczyciela rakietowego USS Mason (DDG-87) i znajdującego się w pobliżu okrętu desantowego USS Ponce (AFSB(I)-15), typu Austin (pełniącego obecnie rolę pływającej wysuniętej bazy, czyli Afloat Forward Staging Base ? przyp. red.). W odpowiedzi, USS Mason wystrzelił dwie rakiety RIM-66 Standard Missile-2 (SM-2) oraz jeden RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) eliminując zagrożenie. Po tym zdarzeniu, US Navy zapowiedziała, że kolejne tego typu próby spotkają się ze stanowczą odpowiedzią ze strony amerykańskich okrętów wojennych.

Źródła:

Navy.mil: U.S. Military Strikes Radar Sites in Yemen Involved in Recent Missile Launches Threatening USS Mason

Reuters: U.S. military strikes Yemen after missile attacks on U.S. Navy ship

USNI News: USS Mason Fired 3 Missiles to Defend From Yemen Cruise Missiles Attack

Czytaj także:

Kolejny incydent amerykańsko-irański na wodach Zatoki Perskiej

Amerykański okręt wojenny oddał strzały ostrzegawcze w kierunku Irańczyków

Irańskie jednostki zbliżyły się do amerykańskiego niszczyciela [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.